СЛАВНИОТ АРХИТЕКТ ПЕЈ ПОЧИНА НА 102 ГОДИНИ: Пирамидата пред Лувр е само едно од неговите капитални дела! (ФОТО)

Американскиот архитект со кинеско потекло Јо Минг Пеј, кој меѓу другото ја проектирал и стаклената пирамида пред музејот Лувр во Париз, починал на 102 години.

Проектите на Пеј се познати по нагласувањето на прецизната геометрија, рамната површина и природното светло.

Работел и во староста, создавајќи едно од своите најпознатите ремек-дела – Музејот на исламската уметност во главниот град Катар, Доха, во 80-тите години од животот.

Јо Минг Пеј, син на истакнат кинески банкар, ја напуштил татковината во 1935-та година, и се преселил во САД, каде студирал архитектура на MIT и Харвард, а во 1955-та година во Њујорк основал своја компанија.

Обновата на музејот Лувр, чии делови датираат од 12-тиот век, се покажала како негова најконтроверзна работа, а за таа работа го ангажирал францускиот претседател Франсоа Митаран.

Пеј така на влезот во тој познат музеј ја проектирал стаклената пирамида со три помали пирамиди во близина, што претставува впечатлив контраст на постоечките објекти во Лувр во класичен француски стил. Тоа предизвикало лутење кај многу Французи, а некои медиуми таквото решение го опишале како додаток за Дизниленд, додека и самиот Пеј признал дека Лувр бил несомнено негова најтешка работа во кариерата.

Прочитајте и...  Талибанците не мируваат: Бомбашки напад врз ТВ екипа!

Пеј и во некои други негови значајни дела го користел мотивот на стаклена пирамида, па така ја дизајнирал и на влезот во Куќата на славните на рокенролот во Кливленд.

Пеј во 1983-та година ја освоил меѓународната награда за архитектура Прикер, а освоените 100.000 долари ги искористил за започнување на програма за кинески архитекти кои сакаат да студираат во САД.

Прочитај повеќе

Италија предупредува: ЕУ ќе се распадне доколку Италијанците ги смета за лепрозни

Слободен печат

ЕУ до САД: Преиспитајте ја одлуката за повлекувње од СЗО

Слободен печат

Ова е новиот лик на Клиничкиот центар во Скопје (ФОТО)

Слободен печат

Забава во Шпанија скапо го чини белгискиот принц, се заразил во ковид-19

Слободен печат

Папата отвора летен камп за децата на вработените во Ватикан

Слободен печат

Талибанците не мируваат: Бомбашки напад врз ТВ екипа!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Спејс икс“ успешно ја лансираше ракетата „Фалкон 9″ (ВИДЕО)

Слободен печат

Запознал девојка на „Тиндер“, ја довел дома и брутално ја убил, потоа сам повикал полиција (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Италија 111 смртни случаи од коронавирусот, 416 новозаразени

Слободен печат

Драма на небото над Индија: Авион вратен во Москва, пилот бил позитивен на корона

Слободен печат

Афера „респиратори“: Обвинителството на БиХ бара притвор за премиерот Фадил Новалиќ

Слободен печат

Трамп ги предупреди демонстрантите: Соберете се пред Белата Куќа, но ќе ве пречекаат најжестоките кучиња

Слободен печат