Славни личности против коронавирусот: Лејди Гага, Пол Макартни и Били Ајлиш го подготвуваат најголемиот концерт „од дома“

Славната пејачка Лејди Гага и организацијата „Глобал ситизен” собраа 35 милиони долари за борбата против коронавирусот.

Во рамките на ова, ќе се организира и специјална телевизиска емисија, каде што ќе учествуваат Пол Макартни, Стиви Вондер, Били Ајлиш и други познати пејачи, под наслов „Еден свет – заедно дома“.

Лејди Гага изјави дека парите ќе бидат наменети за Светската здравствена организација (СЗО).

– Пред сѐ, треба да ги славиме луѓето што се во првите борбени редови – здравствените работници!-  истакна Лејди Гага во видео-конференција денеска.

Пејачката потоа рече дека претстојната манифестација не е за собирање парични средства, туку, едноставно, за потенцирање на важноста на човековата издржливост и храброст – кога е најпотребно, да се остане дома.

Емисијата ќе се емитува на 18 април, а преносот ќе оди на телевизиите АБЦ, НБЦ, ЦБС, Ај-Харт-Медија и Бел Медија.

Домаќини на емисијата ќе бидат водителите Стивен Колбер, Џими Фалон и Џими Кимел. Повеќечасовната програма ќе ја пренесуваат и стриминг-платформите Јутјуб, Епл, Фејсбук, Инстаграм, Твитер. Меѓу гостите се и Елтон Џон, Дејвид Бекам, Џон Леџенд, Еди Ведер, Кери Вашингтон, Крис Мартин од „Колдплеј“, Лизо, Џеј Балвин, Андреа Бочели и Малума.

View this post on Instagram

born blue

A post shared by BILLIE EILISH (@billieeilish) on

Идрис Елба и негова сопруга Сабрина Елба, кои и двајцата се позитивни на коронавирусот исто така ќе учествуваат во специјалната емисија.

Прочитајте и...  Како од отпад да направите супер корисни работи: 18 генијални идеи! (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Сара Мејс си ја избричи главата! (ФОТО)

Васко Спасоски

Славниот Трини Лопез почина од коронавирусот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Заблажете си го попладнето со брзи чоколадни колачиња

Слободен печат

Двејн Џонсон повторно најплатен глумец

Слободен печат

Уништете ги бактериите во организмот со редовно јадење на аронија

Слободен печат

Киану Ривс е бесмртен! Глумецот во центарот на смешна теорија на заговор

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Слатко исчекување во најголема тајност: Ед Ширан и неговата сопруга ќе станат родители

Слободен печат

На кампување во Македонија, разговор со Бојан Трајкоски, искусен кампер: Кампувањето е нова култура за новите генерации

Јасмина Кантарџиева Димков

Отстранете ја анксиозноста за помалку од една минута

Слободен печат

Конечно е откриено зошто не успеал првиот брак на Меган Маркл: Тревор бил доминантен во врската (ФОТО)

Слободен печат

11 докажани симптоми на ковид-19 што не смеат да се игнорираат

Слободен печат

Хороскоп за 12 август: Не откажувајте се од соништата!

Слободен печат