Славчо Попоски со најнови детали за жешкиот бран: Од кога, колку долго ќе трае и колку степени нè чекаат?

Славчо Попоски / ФОТО: Приватна архива

Славчо Попоски, метео прогнозер, објаснува попрецизно за топлиот бран кој следува.

– Во следните часови, облачноста од запад и југозапад ќе се зголемува и особено во јужните и југозападните предели ќе има услови за краткотраен локален слаб дожд.

ШТО СЕ ОДНЕСУВА ДО ВРЕМЕТО ЗА НОВАТА НЕДЕЛА КОЈА ШТО НИ ЗАПОЧНУВА ОД ПОНЕДЕЛНИК, КАКО ШТО НАЈАВИМЕ НАШАТА ТЕРИТОРИЈА ЌЕ БИДЕ ЗАФАТЕНА ОД ЗНАЧИТЕЛНО ПОТОПЛА ВОЗДУШНА МАСА ОД ЈУГ, И ИСТАТА ЌЕ УСЛОВИ ЗНАЧИТЕЛЕН ПОРАСТ НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ НА ВОЗДУХОТ.

– Времето ќе биде сончево, повремено со мала до умерена локална облачност а ќе дува и слаб до умерен ветер од северен и од североисточен правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот…

Целиот текст прочитајте го ТУКА.
Извор: Еспресо.мк. 

Видео на денот