Славчо Попоски прогнозира: Жителите на Скопје да си ги спремаат чадорите, еве кога!

Славчо Попоски / Фото: Еспресо.мк

– Денес времето во Македонија ќе биде сончево и понатаму натпросечно топло со умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено на некои места засилен ветер од западен и од југозападен правец. Попладне ќе има услови за ретка појава на краткотраен дожд и грмежи. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 28 до 37 степени, вели метео прогнозерот Славчо Попоски.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и топло со умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од западен и од југозападен правец. Максималната температура ќе се искачи до околу 34 степени.

Потоа за време на викендот, според Попоски, ќе има појава на локална нестабилност, проследена со…

Целиот текст прочитајте го ТУКА.
Извор: Еспресо.мк.

 

Видео на денот