Славчо Попоски прогнозира: Внимание, продор на постудена воздушна маса од север, еве од кога!

Славчо Попоски / Фото: Еспресо.мк

– Денес времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер од јужен и од југозападен правец. Ветерот особено во западните предели повремено ќе засилува на интензитет. Претпладнево по котлините и по речните долини ќе има појава на магла и на ниска облачност. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 17 до 22 степени, вели нашиот метео прогнозер Славчо Попоски.

ВО СКОПЈЕ И ОКОЛИНАТА ПРЕТПЛАДНЕВО ЌЕ ИМА ПОЈАВА НА МАГЛА И НА НИСКА ОБЛАЧНОСТ, ДОДЕКА ВО ТЕКОТ НА ДЕНОТ ЌЕ БИДЕ СОНЧЕВО СО МАЛА ЛОКАЛНА ОБЛАЧНОСТ. ЌЕ ДУВА СЛАБ ДО УМЕРЕН ВЕТЕР ОД ЈУГОИСТОЧЕН ПРАВЕЦ, ДОДЕКА ТЕМПЕРАТУРАТА ЌЕ СЕ ИСКАЧИ ДО ОКОЛУ 19 СТЕПЕНИ.

Според Попоски од  утре во текот на денот …

Целиот текст прочитајте го ТУКА.

Извор: Еспресо.мк