Славчо Попоски прогнозира: Од Сахара пристигнува прашина и песок, времето – мачно!

Славчо Попоски / Фото: Еспресо.мк
СЕ ОЧЕКУВА СИЛНО ЈУГОЗАПАДНО ВОЗДУШНО СТРУЕЊЕ. ОД САХАРА ЌЕ ПРИСТИГНЕ ПРАШИНА И ПЕСОК. ЗА ВИКЕНДОТ ПРОМЕНА, предупредува Славчо Попоски.

– Денес времето во Македонија ќе биде сончево и натпросечно топло со умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 35 степени, објаснува метео прогнозерот Попоски.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и топло со умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец, додека максималната температура ќе се искачи до околу 32 степени.

– Потоа, од утре ќе…

Целиот текст прочитајте го ТУКА.
Извор: Еспресо.мк.

Видео на денот