Славчо Попоски прогнозира: Дали утре треба да си понесеме чадор?

Фото: Приватна архива

До крајот на денов времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност, додека особено навечер и во текот на ноќта од југ облачноста ќе се зголемува. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од источен и од североисточен правец. Максималните температури ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 28 степени, нè известува метео прогнозерот Славчо Попоски.

Попоски додава дека утре, како и во четврток ќе има повеќе облачност, а ќе има услови и за појава на локален дожд. Температурите ќе бидат без поголеми промени.

Понатамошно затоплување на времето, и тоа под влијание на топла воздушна маса од југ ќе имаме за време на викендот кога температурите ќе се искачуваат во интервалот од 23 до 31 степен. Времето ќе биде сончево со умерена локална облачност, иако и за време на викендот…

Целиот текст прочитајте го ТУКА.
Извор: Еспресо.мк.

Видео на денот