Славчо Попоски прогноза: По индиското лето, голема промена на времето и врнежи, еве кога

Славчо Попоски / Фото: Еспресо.мк

Во останатиот дел од викендов, како и во понеделник времето ќе се задржи стабилно, суво и сончево со мала локална облачност. Температурите ќе бидат ВИСОКИ и над просекот за овој дел од годината и ќе се искачуваат во интервалот од 25 до 32 степени, додека во Скопје максимумот на температурата ќе се искачи до околу 30 степени, вели метео прогнозерот Славчо Попоски. 

Потоа во текот на ноќта кон вторник ќе има услови за локална нестабилност, проследена со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот.

-Во вторник во текот на денот, а особено попладнето ќе биде нестабилно на повеќе места со дожд, локална појава на грмежи, засилување на ветерот и услови за ретка појава на град.  Максималните температури во вторник ќе бидат во опаѓање и ќе се искачуваат во интервалот од 18 до 26 степени, објаснува метео прогнозерот.

Според Попоски, уште поголем пад на температурите ќе има од среда па натаму кога времето ќе биде претежно облачно…

Целиот текст прочитајте го ТУКА.
Извор: Еспресо.мк

Видео на денот