Славчо Попоски најавува: Какво време нè чека за викендот? Ви носиме радосни вести!

Славчо Попоски / Фото: Еспресо.мк

ДЕНЕС И УТРЕ СТУД, ДОЖД И СНЕГ! Но, какво време нè очекува овој викенд?

– Под влијание на влажна и СТУДЕНА воздушна маса од север, денес и утре времето во Македонија ќе биде облачно и СТУДЕНО со врнежи од дожд, додека на планините врнежите ќе бидат од снег каде ќе се формира снежна покривка, понекаде со висина и од над 20 сантиметри. Денес повремено снег ќе врне и на повисоките места и тоа особено на запад и на север, а снежната граница локално има услови да се спушти дури и под 1000 м.н.в. Локално врнежите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и се очекува да наврнат над 40 л/м2 воден талог, вели нашиот метео прогнозер Славчо Попоски и продолжува: 

– Ќе дува умерен ветер од северен и од северозападен правец, кој особено Долж Повардарието повремено ќе биде и со засилен на интензитет. Температурите ќе бидат значително потпросечни за овој период од годината и ќе се искачуваат во интервалот од 3 до 11 степени.

Во Скопје и околината денес и утре времето ќе биде…


Целиот текст прочитајте го ТУКА.
Извор: Еспресо.мк

Видео на денот