16.8 C
Скопје

Слатко кафе без грам шеќер: Најдобриот природен засладувач кој не го користиме, а сите го имаме во кујната!

Доколку не сте љубител на горко кафе, сигурно ставате барем една лажичка шеќер во кафето, а сите знаеме дека не е здраво. Сепак, постои уште еден одличен начин како да го засладите вашето кафе, со нешто што сите го имаме во кујната – цимет.

Потребно е само малку цимет во кафето чиј вкус нема ни да го осетите, а од друга страна ќе биде доволен да се ублажи природната горчина на кафето. Ќе добиете слатко утринско кафе без грам шеќер во него, пишува livehacker.com

Покрај тоа, циметот е одличен да применувате наутро, бидејќи ги стимулира когнитивните способности.

Во секој случај, малку цимет наместо шеќер може да биде идеален за почеток на уште една работна недела со нови навики.

Поврзани вести

Остра реакција на Владимир Блажевски – Панчо за работата на локалите

Слободен печат

Предлог ручек за денес: Пикантен карфиол со лавор

Слободен Печат

Не престанува да руши рекорди: „Били Џин“ со над милијарда прегледи на јутуб

Слободен печат

Обрнете внимание: Дали правилно јадете овошје?

Слободен Печат

Виц на денот: Поддршка

Слободен печат

Дневен хороскоп за 20 јуни: Кога амбициозноста ќе се разбуди во вас, станувате незапирливи

Слободен Печат

Остави Коментар