Слабејте здраво! Колку вода треба да пиете за да ги стопите наталожените маснотии

Доколку сакате да си ги зголемите шансите за побрзо намалување на вишокот килограми и диетите кон кои се придржувате да имаат побрз и поефикасен ефект, мора да го зголемите пиењето на вода на дневна основа.

Секоја диета и начин на намалување на вишокот на килограми подразбира намален внес на висококалорична храна, но и пиење многу вода. Препорачаната доза што секој човек мора да ја испие во едно деноноќие е околу два литра, односно околу осум чаши вода.
Сепак, ако сакате да си ги зголемите шансите за побрзо намалување на вишокот килограми и диетите кон кои се придржувате да имаат побрз и поефикасен ефект, мора да го зголемите пиењето вода на дневна основа.

Сѐ зависи од тоа колку килограми имате

За да не се најдете во недоумица околу тоа колку вода треба да пиете според вашата телесна тежина, тим од лекари и нутриционисти изготвиле еден вид табела, која јасно посочува колку секој човек треба да пие вода.

Прочитајте и...  Дел од Горно Лисиче утре без вода

1. Ако имате 60 килограми, потребно е во текот на денот да испиете околу 2 литра вода.

2. Доколку сте тешки само пет килограми повеќе, односно доколку вашата моментална телесна тежина е 65 килограми, во тој случај треба да се обидете секојдневно да пиете по шест чаши вода или по 2,2 литри вода.

3. За оние чијашто телесна тежина е 70 килограми, задолжителното количество испиена вода треба да биде нешто повеќе од 2,3 литри вода.

4. За луѓето што се на диета, а имаат од 75 до 80 килограми, најсоодветно би било кога секојдневно би испиле по околу 2,5 литри вода.

5. За сите оние што навистина се борат со вишокот килограми и нивната моментална телесна тежина изнесува од 85 до 95 килограми, потребното количество вода која задолжително мора да ја испијат е 3,5 литри вода.

Прочитајте и...  Тренингот ѝ се исплати: Џенифер Лопез ја одржува формата на необичен велосипед од 3.300 евра

6. Најризичната категорија луѓе, односно оние што имаат повеќе од 100 килограми, мора веднаш да го регулираат начинот на исхрана, да почнат со вежби за зацврстување на телото и со избегнување на внес на храна богата со маснотии и шеќери. Исто така, задолжително мора да внесуваат и поголеми количества вода, која не треба да изнесува помалку од четири литри дневно.

Совети како да го постигнете тоа

Доколку наведената количина вода ви изгледа премногу и сметате дека многу тешко ќе успеете да се придржувате кон овие правила, во тој случај за да си ја олесните работата, обидете се да ги следите следните совети:

1.Пред секој оброк, испијте две чаши вода. Доколку јадете трипати дневно, на овој начин ќе успеете да го внесете потребното количество во вашиот организам.

Прочитајте и...  И легендарниот Жељко Бебек овој август доаѓа во Охрид! 21-ви август, Антички театар

2. Веднаш штом ќе се разбудите наутро, испијте една чаша вода. За да има подобар вкус и лесно да ве расони, во неа можете да додадете и ливчиња свежо нане или малку сок од лимон.

Прочитај повеќе

Српската пејачка Дара Бубамара вози 100 km/h низ град и снима! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Карантинот не и донесе вишок килограми: Марјана Станојковска „пука“ од сексапил во бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пирс Броснан (67) без маица: Зошто жените се уште лудуваат по него?! (ФОТО)

Слободен печат

Не си играјте со нивните нерви – Лицата родени во овој хороскопски знак не простуваат неверство

Слободен печат

И легендарниот Жељко Бебек овој август доаѓа во Охрид! 21-ви август, Антички театар

Џони Деп онесвестен со истурен сладолед врз него: Амбер Хард објави шокантна фотографија од поранешниот сопруг

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѕвездата од Јутјуб почина во осмиот месец од бременоста, обожавателите се во шок! (ФОТО)

Васко Спасоски

Мамо, ти благодарам за сета љубов! Ќерката на Џон Траволта се прости од мајка си со зборови кои го кршат срцето

Еспресо

Неколку месеци не можеа да ги „уловат“ заедно: Меган и Хари сликани во Беверли Хилс – Нема ниту трага од претходниот гламур (ФОТО)

Слободен печат

Ова е сестрата на Цеца Ражнатовиќ, проценете сами дали си личат! (ФОТО)

Васко Спасоски

Коронавирусот финансиски го исцеди: Роберт Де Ниро ќе заработи максимум 7,5 милиони долари!

Слободен печат

Анабела за Луна Џогани: Веќе немаме контакт, чувствувам дека ја изгубив! (ФОТО)

Васко Спасоски