Слабеете, но дали знаете каде одат согорените масти од телото? - Слободен печат

Слабеете, но дали знаете каде одат согорените масти од телото?

Откако успешно ќе ослабнеме, ретко се запрашуваме каде отишле сите тие масти кои дотогаш биле складирани во нашето тело.

Сите знаеме дека се работи за согорување, но само со основно знаење од хемија и биологија, треба да ни е јасно дека тие масти од некаде и излегуваат.

Една од најчестите заблуди е дека мастите од организмот се претвораат во енергија. Некои сметаат дека одат во мускулите, а други дека излегуваат преку изметот.

Точниот одговор е дека мастите се делат на јаглероден диоксид и вода при метаболитичките процеси на диетите. Тоа значи дека еден дел излегува преку дишењето, а другиот преку лачењето на течности, односно преку урината и потта.

Така, слободно може да се каже дека килограмите кои ги губиме, во поголем дел ги издишуваме. Основа на ова тврдење е сознанието дека секоја хранлива материја во основа е комбинација на вода и јаглероден диоксид, неоргански материи од кои се создава органска храна при процесот на фотосинтеза. Затоа, сосема е логично и исправно сознанието дека храната која почнала од тие две материи, на крај ќе се разложи токму на истите.

Остатокот, хранливите материи, се апсорбираат во телото, а вишокот се исфрла, како што веќе е наведено, преку издишувањето, потењето и уринирањето.

Прочитај повеќе

Момо Капор: Тајната наречена МЕЗЕ

Слободен печат

По скоро две децении љубов, го исфрли сопругот од домот: Сите зборуваат за нивниот развод, а Џулија некогаш вака кажуваше за нив… (ФОТО)

Слободен печат

Астрологија и стилот на жената: Каков стил избира вашиот хороскопски знак

Слободен печат

Диета со пилешко месо, брза, ефикасна и вкусна

Слободен печат

Мозоците на девојчињата созреваат порано, тврди новото истражување

Слободен печат

Наши миленици: Боно, кученце како плишано меченце

Слободен печат

Остави Коментар

14 + 8 =

Прочитај повеќе

Идеја за вкусен појадок кој е во прилог на секоја здрава диета

Слободен печат

Диетата на Адел, килограмите сами се „топат“

Слободен печат

Најубавите женски имиња инспирирани од грчки и римски божици

Слободен печат

Токсично пријателство: Како да го препознаете?

Слободен печат

МРАЧНАТА СТРАНА НА СУРОГАТ МАЈЧИНСТВОТО: Починала додека се породувала со туѓо дете

Слободен печат

Средба со многу емоции: Бред Пит и Џенифер Анистон ги разнежнија фановите

Слободен печат