21.8 C
Скопје

Слаб земјотрес регистриран во близина на Драч

 Земјотрес со интензитет од 3,8 степени според Рихтеровата скала, попладнево ги вознемири жителите на пристанишниот град Драч и Лач, а почуватсвуван е и во Тирана и други делови во Албанија.

Со многу послаб интензитет е почувствувам и во западниот дел на Северна Македонија.

– Епицентарот на земјотресот беше во местото Шетај на брегот на Јадранско Море, на 28 километри северно од Драч и 20 километри југозападно од Лач, на длабочина од два клометра.

Ова подрачје е сеизмичко и беше најпогодено од катастрофалниот земјотрес со интензитет од 6,4 степени на 26 ноември 2019 година, при што загинаа 51 лице, над илјада беа повредени, илјадници луѓе останаа без своие домови, а предзвиканата штета беше процената на повеќе од 1,2 милјарди евра.

На 20 овој месец беше регистрран земјотрес со интензитет од 4,4 степени со епицентар во Подградец на 145 километри југозападно од Скопје, а беше почувствуван во југозападните делови на Северна Македонија со интензитет од три до четири степени според Европската макросеизмичка скала, а вчера со епцентар во Корча со интензитет од 3,1 степен.

Извор.МИА

Поврзани вести

Над 60 отсто од новите случаи на Ковид-19 во Лисабон се од индискиот сој

Слободен печат

ВИДЕО | И покрај забраната, на Стоунхенџ се собраа стотици ентузијасти

Слободен печат

Царовска: Истражни органи треба да утврдат како се правеле набавките на учебници

Слободен печат

Израелската војска успешно тестирала противавионски ласер

Слободен печат

ГАЛЕРИЈА: Радовиш го зафати силно невреме, откорнати се неколку дрвја

Слободен печат

Невреме во Струмица: Oткорнати дрвја и урнат електричен столб

Слободен печат

Остави Коментар