Слаб интерес за теренското вакцинирање

На првиот ден од задолжителната теренска вакцинација во Скопје се вакцинирани само 25 деца од вкупно 480 колку што биле на списокот за да примат вакцина што штити од мали сипаници, рубеола и заушки. Се вакцинирало во ОУ „Јан Амос Коменски“ и во ОУ „Петар Поп Арсов“.

– Ги известивме училиштата кои деца не се вакцинирани и тие ги информираа родителите да дојдат со децата. Децата кои дојдоа со родител се вакцинираа, другите не. Иако не е голем бројот на вакцинирани, ние сепак сме задоволни, бидејќи ако не излезевме на терен немаше да се вакцинираат ниту тие 25 – вели Злате Мехмедовиќ, директор на Здравствен дом „Скопје“.

Со теренската вакцинација се опфатени 12 основни училишта во Скопје, а се вакцинираат деца од прво одделение, но и оние од погорните одделенија кои немаат досега примено вакцина.

Прочитајте и...  Трамп: Националната гарда пристигна во Минеаполис, подготвени се

Мехмедовиќ вели дека откако ќе се поминат сите училишта, Министерството за здравство ќе треба да реши како ќе се постапи во оние случаи кога родителите и понатаму одбиваат вакцинација.

И од Санитарниот и здравствен инспекторат засега не најавуваат дека ќе поднесат прекршочни пријави за овие родители.

Од Министерството за здравство денеска нема ниту информација дали теренската вакцинација почнала по другите градови каде има многу поголем број на невакцинирани деца во однос на Скопје.

Прочитај повеќе

Тајван го поништи законот според кој за прељуба се одеше во затвор

Слободен печат

Шпанската влада ќе им дава по 462 евра месечно на најсиромашните граѓани

Слободен печат

Спасовски: Земјоделството е еден од носечките столбови за развој на вкупната економија

Слободен печат

Уапсен полицаецот кој го гмечеше и под чии нозе почина Афроамериканецот Џорџ Флојд (ВИДЕО)

МИА Агенција

Мицкоски: Мерките против корона кризата се укинаа по препорака на Комисијата за заразни болести водена од политичарот Караџовски

Слободен печат

Балканци се вратија од крузер и направија скандал во авионот: Пиеле, пушеле и ги нападнале стјуардесите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кичево презема мерки да го изолира првиот случај со ковид-19

Слободен печат

Граѓани на Минеаполис одржаа и мирен протест со танцување и пеење (ВИДЕО)

Слободен печат

Лукашенко: Короната е половина болест – половина политика

Слободен печат

Иницијатива на 30 држави: Вакцината против Ковид-19 како „јавно добро”

Слободен печат

Мајмуни во Индија на лаборант му украле примероци од крв на болни од коронавирус

Слободен печат

Петровска за Чулев: Не се обидувај со прашината за каблите на АНБ да го сокриеш лошото менаџирање, резултатот се гледа

Слободен печат