17 C
Скопје

СКСЗМ повикува пописот да се спроведе на транспарентен и професионален начин

Стопанската комора на Северо-Западна Македонија (СКСЗМ) повикува пописот да се спроведе на транспарентен и професионален начин.

– СКСЗМ е една од најгласните институции за пописот на населението со цел државата да има точна слика за населението и анализите што се вршат да бидат точни и релевантни, било констатирано на денешната средба со Државниот завод за статистика што се одржа во просториите на СКСЗМ, соопшти службата за информирање на Комората.

– Иницијативата за попис на населението по сите овие години ќе и помогне на Република Северна Македонија во макроекономско планирање, демографски индикатори и каква било анализа на истите. Неспроведувањето на пописот доведе до недостаток на податоци за тоа колку жители всушност има земјата, колку домаќинства и каква работна сила има на располагање државата, се вели во соопштението.

Прочитајте и...  Сепаратизам: Француската Влада сака да го регулира отворањето на училишта под странско влијание

СКСЗМ, стои во соопштението, високо ја цени соработката со државните институции и во духот на досегашната соработка со Државниот завод за статистика ја изнесе оваа проблематика и повикува пописот да се спроведе на транспарентен и професионален начин со цел ефектот да биде позитивен.

Поврзани вести

„Џонсон и Џонсон“ ја одложува испораката на вакцини во Европа, откако се појавија неколку случаи на згрутчување на крвта

Слободен печат

Мицкоски – Браун: Од големо значење е силната поддршка од „Конрад Аденауер” и ЦДУ

Слободен печат

Намалување на бројот на заразени со ковид-19, но смртноста е поголема за 6 проценти во однос на минатата недела

Слободен печат

Денеска се регистрирани 1 129 нови случаи на ковид-19, а починати се 27 лица

Слободен печат

Нови 3.572 случаи на коронавирус во Србија, починаа 35 лица

Слободен печат

Здружението на правници Роми ќе поднесе кривична пријава за инцидентот во Кочани

Слободен печат

Остави Коментар