17.8 C
Скопје

Скршена гранка од бор два месеца никој не ја отстранува, Општината вети денеска ќе се сечела

Гранката на борот се скршила од тежината на снегот што одамна падна во Скопје и оттогаш до денес дел од станарите „тропаат“ на вратите на надлежните институции, бидејќи гранката удира во прозорецот на еден од становите на приземје и може да биде опасна доколку падне.

Денеска конечно треба да биде исечена гранката од дрвото, која два месеца е скршена и буквално пикната во прозорците на еден од приземните станови на зграда на улицата Томе Арсовски во Кисела Вода. Општина Кисела Вода вети дека денеска, и покрај тоа што тоа не било во нивна надлежност, ќе им помогне на граѓаните и ќе ја отстрани гранката.

Гранката на борот се скршила од тежината на снегот што одамна падна во Скопје и оттогаш до денес дел од станарите „тропаат“ на вратите на надлежните институции. Речиси вообичаено сите се прогласуваат за ненадлежни, а граѓаните сами не можат да ја отстранат гранката затоа што е надвисната над кабел на еден од операторите.

-Од последниот снег гранката се скрши и оттогаш удира во прозорецот на станот на приземје и прави сенка, а може да биде и опасна ако падне. Еве вака е два месеца. Се обративме во Општина Кисела Вода и тие не препратија во месната заедница „Бирарија“. Оттаму дојдоа, ама констатираа дека борот е во двор. Дворот не е приватен, тоа е државно земјиште, оградено е со жива ограда, затоа што приземните станови се многу ниски – вели една од станарките во зградата.

Таа објаснува дека се обидувала безброј пати да пријави за случајот и во Град Скопје, од каде никој не одговарал, а пријавила и во Телеком, затоа што гранката е натежната врз нивен кабел. Но, од никаде досега никој не се ангажирал да го реши проблемот.

-Кому да се обратиме веќе не знам? Никој не се наоѓа за надлежен, никаква одговорност. Па нели обврска на локалната власт е да се грижи и да се ангажира околу проблемите на граѓаните – револтирано вели таа.

По нашето инсистирање до Општина Кисела Вода да одговорат дали ќе преземат нешто во врска со проблемот и зошто дозволуваат како локална власт, наместо да помогнат, граѓаните да се чувствуваат беспомошни и да не знаат каде и кому да се обратат за помош, оттаму стигна ветувачки одговор: „И покрај тоа што отстранувањето на гранката не е во надлежност на Општината, Општина Кисела Вода денес ќе ја отстрани гранката“.

Поврзани вести

Состојбата му е сериозна: Четиринаесетгодишно момче од Загреб испило литар вотка и завршило во болница

Катерина Стевовска

ВИДЕО | Заев: Ја враќаме довербата меѓу македонскиот и бугарскиот народ

Слободен печат

СЗО: Делта сојот полека станува доминантен во светот

Слободен печат

ВИДЕО | Ѓорчев: Бугарија има проблем со реалноста за постоењето на македонската нација и македонскиот јазик

Слободен печат

Санкционирани 83 возачи на автопатот Скопје – Велес поради брзо возење

Слободен печат

ВИДЕО | Трагедија во Перу: Во автобуска несреќа загинаа 17 патници

Слободен печат

Остави Коментар