Скопје ќе стане центар за борба против лажни вести на јужното крило на НАТО

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, ги презентираше приоритетите на Министерството за новиот четиригодишен мандат. Таа посочи дека фокусот ќе биде ставен на отворање на НАТО пазарот за македонските компании, стабилен раст на буџетот на одбраната, модернизација на армијата, инвестиции во полигоните и реконструкција на касарните, како и транспарентност на службата.

Нашата заложба е да покажеме дека не ја држиме фотелјата во НАТО само формално, туку седиме на тоа столче затоа што другите сојузници можат да сметаат на нас и ние на нив, рече денеска на претставувањето на приоритетите на институцијата со која раководи министерката за одбрана Радмила Шекеринска.

Министерката откри дека за да се модернизира Армијата, веќе е и потпишан договор со САД за набавка на 33 лесни оклопни борбени возила, наменети за лесната пешадиска баталјонска група, дефинирана и како НАТО единица. Модернизацијата, меѓу другото, предвидува набавка на 151 вакво возило и таа ќе биде реализирана во наредните 4-6 години. Ќе се менува и системот за јавни набавки со кои ќе се овозможи директно управување со финанските средства во висина од околу 500 евра од страна на командите и касарните, за да се зголеми ефиксноста и подобрат условите за работа.

Прочитајте и...  ВМРО-ДПМНЕ утре ќе протестира со возила во повеќе градови

Како еден од побитните приоритети министерката за одбрана ја посочи и модернизацијата на Армискиот полигон Криволак. Во моментов се работи на подобрување на патната инфраструтура и веќе се завршени 25 километри.

– Вкупно се планирани 75 километри внатре и околу полигонот, а главните правци да завршат до следната година пред почеток на воената вежба „Одлучен удар”, што ќе се одржи во мај 2021 година, а на која ќе учествуваат околу 2.000 војници од армиите на САД, Бугарија, Грција и Северна Македонија, рече министерката Шекеринска.

Шекеринска за наредната година најави дека Скопје ќе биде домаќин на НАТО конференција на околу 500 комуникатори на која ќе се дискутираат плановите за комуникација на НАТО и борбата со лажните вести и напади. 

Прочитајте и...  САД покрена обвиненија против вработени во Аерофлот за извоз на украдена електроника

– Ќе имаат можност да го видат и нашиот Регионален центар за доноси со јавноста кој сакаме, во соработка со Центарот во Рига, да прерасне во Регионален центар за борба против дезинформации и лажни вести за јужното крило на НАТО, подвлече Шекеринска.

Таа додаде дека ќе се работи и на реконструкција на објекти во касарните, и оти во моментов тече работа на реновирање на два големи објекти во рамки на касарната Илинден. До крајот на годината ќе почне и реновирањето на уште еден објект во оваа касарна, како и дел од Воената академија.

Во врска со највената реформа и кратење во администрацијата, министерката посочи дека во Миинистерството за одбрана и во минатиот период се работело на тоа бројноста да не се зголемува и места кои се ослободиле со пензионирање на вработени, а не биле есенцијални, не се пополнувале. Така, појасни министерката за одбрана, во 2016 година во МО имало 876 вработени, а на крајот од 2019 година 712. Се разбира, додаде таа, доколку анализата покаже дека и натаму има голем број нефункционални работни места, тоа ќе биде исправено.

Прочитајте и...  „Зидојче Цајтунг“: НАТО планира да прави „Вселенски центар" во базата Рамштајн во Германија

Поврзани вести

Исламисти ослободија 900 осуденици од затвор во ДР Конго

Илинка Иљоска

Заев: Бугарија не бара промена на Уставот

Михаило Донев

Словенија би можела да испрати војска на границата со Хрватска

Илинка Иљоска

Хоти ги започнува процедурите за отворање на амбасадата во Израел

Илинка Иљоска

Училиштата се известени за начинот на оценување, првите оценки до 20 ноември

Слободен печат

ВО ЖИВО: Изјава на премиерот Заев по научната конференција за македонскиот јазик

Слободен печат

Остави Коментар