Скопје како Милано! Модна недела по светски терк (ГАЛЕРИЈА)

Тошева ја претстави новата зимска колекција „РЕМ“, преку која ги истражува ликовното творештво и надреализмот како појдовна инспирација.

Креациите се изработени од еколошки материјали како банана и пченка, кои се алтернатива на памукот. Во соработка со повеќе шминкери, нејзините модел(к)и наликуваа на дрег кралици и гејши. Ревијата доби поддршка од Министерството за култура како проект од национален интерес во културата за 2019.

Како втора следуваше Кренаре Ругова, гостинката од Косово, чијашто модна визија за есен-зима 19/20 е нослива гардероба од природен текстил и со унифицирани геометриски форми, нудејќи им отмена и рафинирана силуета на сите модерни жени.

Под сјајот на рефлекторите и блицoт на фоторепортерите, блесна и колекцијата на брендот за луксузен накит „Сигма“. Честа да ја отвори гламурозната ревија ѝ припадна на македонската музичка ѕвезда Викторија Лоба, која е нивно заштитно лице и повеќегодишна соработничка.

Прочитајте и...  Ново инклузивно игралиште за деца со попреченост во Карпош

Вечерта заврши со перформансот „+7 hours“, во реализација на платформата за концептуален дизајн „Иван Асен 22“ од Софија, под водство на кураторот Нели Митева. Беа претставени екстравагантни креации, заеднички создадени од девет модни дизајнери од Бугарија и четири студенти по моден дизајн од Јапонија.

МН Носталгија за минатото и поглед кон иднината

Програмата на вториот ден на Моден викенд Скопје започна на железничката станица со авангарден перформанс на Теодора Митровска, која со стариот воз на Јосип Броз Тито, ги одведе мноштвото домашни и странски посетители на чудесно патување низ времето на стара Југославија.

Македонската дизајнерка со лондонска адреса, прва го отвори вториот ден на Моден Викенд Скопје, приредувајќи несекојдневна визуелна презентација на машката колекција „20.18“, во соработка со партнерот за обувки „Артурс шус“. Брендот со нејзин потпис е препознатлив по константните обиди да ги инкорпорира елементите од нашата култура, концептот за работничката класа, односно естетиката на униформите.

Прочитајте и...  Општина Центар креира протокол за прием на првачиња за учебната 2020/2021

Програмскиот дел продолжи во Музејот на град Скопје, со ревија на бугарскиот современ и алтернативен бренд „Jar & Jam“, чии лимитирани парчиња облека во нијанси на бонбони, наменети се за сладокусците со младешки и игрив дух, особено во зимските месеци. Футуристичката визија и иновативноста како нивен заштитен знак, воочлива е и во последната колекција насловена „Tempo & Patience… Sweet temptation“, која неодоливо го оживува духот на 90-тите години од минатиот век.

Првите чекори на домашната сцена ги направи Мила Спасовска под етикетата „Yamuna“, дебитирајќи со самостојната колекција „Текстура на умот“, која дефинира стихија на сопственото јас. Ни ја подарува убавината која стои зад внатрешната војна.

Со ревијата за „LA NUIT“, доминантно на модната писта настапи и Зана Алиу, на која визијата оваа сезона ѝ е да покаже зошто црната боја е совршена хармонија на елегантното. Според дизајнерката, таа е царица на општеството.

Прочитајте и...  Скопјанка го пријавила таткото во полиција за семејно насилство

Финишот на саботниот ден беше резервиран за нетрпеливо очекуваниот проект „Нитка“, чиишто учесници ѝ се претставија на јавноста со заеднички перформанс, во рамките на Моден викенд Скопје.

Станува збор за групата млади таленти: Дана Ќосева, Мирјана Јосифоска, Хозе Белмонте, Радица Лазова, Катерина Димитрoвска и Марија Стојановска, кои изразија волја да учат, експериментираат и се усовршат во ним сосема непозната сфера – плетењето.

Автор на фотографии: AD Photography

Прочитај повеќе

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат

Коронавирусот го откажа и доделувањето на Тони наградите

Слободен печат

Ава Карабатиќ продава разголени фотографии за 50 евра: „Се сликав како се валкам на креветот“

Слободен печат

Водителката на временска прогноза со интересна маска за заштита, но сите гледаат во бујното деколте! (ФОТО)

Слободен печат