Скопје го има најсмешниот гол во ракометната ЛШ! (ВИДЕО)

фото: rkvardar.mk

Комичен момент се случи на натпреварот во СЦ „Јане Сандански“ помеѓу екипите на Вардар и Мешков Брест, на некој начин беше измамен Гедбан..

Поради пандемијата на коронавирусот еврокуповите под капата на ЕХФ се прекинати, а веќе дел од националните ракометни шампионати во Европа одлучија за предвремено завршување на сезоната.

Европската ракометна федерација ги објави најсмешните голови во машката и женската ракометна Лига на шампионите од оваа сезона 2019/2020.

На првото место во изборот на Европската ракометна федерација се наоѓа босанскиот ракометар Марко Паниќ. Овој гол се случи во Спортскиот центар „Јане Сандански“ во Скопје помеѓу екипите на Вардар и Мешков Брест.

Идејата на десниот бек Паниќ беше да додаде до својот соиграч, кој не ја фати топката, и на некој начин беше измамен голманот на „црвено-црните“, Калифа Гедбан.

Потсетување дека Фајнал-фор турнирот во Келн во рамките од ЛШ поради тековната пандемија Ковид-19, ќе се одржи во периодот од 28-29 декември 2020 година.

Видео на денот