Скопјанец пробал да ограби супермаркет, се заканил на продавачката дека ќе ја убие

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице осомничено за кривично дело – Разбојништво од член 237 став 4 во врска со став 1 и во врска со член 19 (во обид) од Кривичниот законик.

Осомничениот 31-годишен скопјанец, на 19.02.2020 година, влегол во супермаркет на ул. „11-ти Октомври“ и со употреба на огнено оружје се заканил на една вработена со зборовите: „Дај ги парите, ќе те убијам“. Пиштолот го вперил во нејзе, ја отворил касата и го извадил пластичниот дел од касата. Во тој момент оштетената му се спротивставила и започнале физичка пресметка. Оштетената му ја тргнала медицинската маска која осомничениот ја носел на лицето, по што тој ја турнал на подот и избегал.

Прочитајте и...  Претреси во Делчево - група малолетници фалсификувала пари

Со оглед на тоа што во конкретниот случај постои опасност од бегство на осомничениот и можност да го повтори делото, надлежниот јавен обвинител до Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор.​

Поврзани вести

Претреси и апсења во Кондово

Слободен печат

Приведен скопјанец кој од семејна куќа украл пари и злато

Слободен печат

Скопјанка почина откако во неа удри автомобил

Слободен печат

Тетовци фатени со кокаин

Слободен печат

Две лица повредени во сообраќајка кај Струмица

Слободен печат

Во викендичка запленета марихуана и пиштол

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian