Скопјанец претепал малолетна потстанарка зашто скршила огледало, со парчиња ја сечел на вратот

Во еден момент зел парче од скршеното огледало и започнал да ја сече од задната страна на вратот

Скопското основно јавно обвинителство поведе постапка против 64-годишен скопјанец кој претепал малолетна постанарка поради скршено огледало.

Oсомничениот 64-годишник грубо навредувал, малтретирал и извршил физичко насилство врз девојче на возраст од 14 години. Малолетничката заедно со нејзиното семејство биле потстанари во куќа во сопственост на осомничениот во населба Аеродром.

-На 23 јануари девојчето скршило огледало во куќата, па сопственикот започнал најпрво да ја навредува, а потоа и да ја удира со тупаници и со стап по главата и телото. Во еден момент зел парче од скршеното огледало и започнал да ја сече од задната страна на вратот, се вели во дописот од ОЈО.

Девојчето се обидело да избега и да повика помош, но тој продолжил да ја тепа и во дворот на куќата. За време на настанот во куќата биле и сопругата на братот на малолетничката со нејзините две деца на возраст од три месеци и една и пол година, која не успеала да му помогне на девојчето.

Прочитајте и...  Штетно е кога двајца „чауши" во еден ресор одат контра, им порачуваат земјоделците на Трипуновски и Димковски

Скопјанецот се товари дека сторил кривично дело насилство.

Имајќи го предвид видот и тежината на кривичното дело што му се става на товар, предвидената казна, како и фактот дека се работи за насилство врз 14-годишно дете, надлежниот јавен обвинител проценил дека постојат околности кои укажуваат на опасност од бегство на осомничениот.

Обвинителството бара мерка притвор за осомничениот, кој и претходно бил осудуван и може да го повтори кривичното дело.

Прочитај повеќе

Си Џинпинг: Мерките против коронавирусот даваат резултати, борбата е во клучна фаза

Слободен печат

Русија го презема приматот на пазарот со обоени дијаманти

Слободен печат

Филипче за несреќата во Романовце: Четири лица се во животна опасност.

Слободен печат

Заев: Снимките на Милошоски покажуваат зошто беше важно носењето на Законот за ЈО

Слободен печат

Во Италија над 100 случаи на заболени од новиот коронавирус

Слободен печат

Османи: ДУИ реализираше внатрешен ветинг

Слободен печат

Остави Коментар

19 − три =

Прочитај повеќе

Вирусот ја „потопи“ француската економија: Пад на бројот на туристи 30-40 проценти

Слободен печат

Вучиќ: Годинава понуда во врска со Косово која Србија нема да смее да ја прифати

Слободен печат

Пронајдени 43 мигранти во близина на Сопот

Слободен печат

Додека индустријата бара машински инженери и технолози, младите запишуваат општествени науки, потребно кариерно насочување уште во основно

МИА

Сезона на грип во САД: Најмалку 105 деца починати, над 29 милиони инфицирани

Слободен печат

Милошоски: Заев не бил само премиер, туку и Врховен судија (ВИДЕО)

Слободен печат