9.2 C
Скопје

Скопјанец „падна“ со дрога, ОЈО поднесе обвинение

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик.

-Осомничениот, на 13 ноември, во своето возило Субару форестер неовластено заради продажба држел наркотична дрога – марихуана со вкупна нето маса од 109,59 грама, како и 42,42 грама амфетамин. Најпрвин, при преглед на возилото, на задното седиште била пронајдено помало полиетиленско пакување со бела грутчеста материја. Потоа при претрес и по детекција со службено куче, во импровизирана преграда во контролната табла, под радиото на автомобилот, била пронајдена останатата дрога- стои во соопштението на ОЈО Скопје.

Прочитајте и...  Тешка сообраќајна несреќа во Скопје, има и повредени

Бидејќи постојат околности кои укажуваат на опасност од бегство и можност осомничениот да го повтори делото, надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор.​

Поврзани вести

Пронајден мртов маж во Пчиња

Слободен печат

Кривична пријава за дебранец кој узурпирал државно земјиште

Слободен печат

Во Скопје 226 санкционирани возачи, 11 за брзо возење, 19 без возачка

Слободен печат

Акциска контрола на полицијата во Кавадарци и Неготино, изречени 93 мерки

Слободен печат

Тешка сообраќајна несреќа во Скопје, има и повредени

Слободен печат

Прилеп: МВР приведе лице кое се барало со потерница и го спроведе на издржување затворска казна во Битола

Слободен печат

Остави Коментар