Скок од едно место на репрезентацијата на ФИФА ранг листата

Македонската фудбалска репрезентација бележи напредок за едно место на последната ФИФА ранг листа која е објавена денеска.

Избраниците на селекторот Игор Ангеловски изминиатиот месец одиграа три натпревари, го совладаа Косво со 2:1 во најважниот натпревар во досегашната историја, а во новото издание од Лигата на нации ремизираа со Естонија на гости (3:3) и на домашен терен против Грузија (1:1). На најновата ранг листа, Македонија има 1.356 бода со кои се најде на 65. место.

Наредниот противник на Македонија, селекцијата на Грузија со која во ноември ќе играме во финалето од баражот за пласман на Европското првенство е 20. места послабопласирана, се наоѓа на 86.место со 1.287 бодови.
На првите пет позиции нема промени, најдобра е репрезентацијата на Белгија пред Франција, Бразил, Англија и Португалија.

ФИНАЛЕ: Македонија на една победа до историски пласман на Европското првенство! (ФОТО+ВИДЕО)

 

Прочитајте и...  Кошаркарите без калкулации против Италија

Поврзани вести

Познати платите на возачите во Ф1, Хамилтон заработил колку и 14 возачи заедно

Слободен печат

Изненадување: Србија поразена од репрезентација која 65 години не играла на Евробаскет, Русија ја прегази Естонија

Слободен печат

Брегалница: Насилството да се исфрли од фудбалот 

Слободен печат

ВИДЕО: Лидс и Алиоски го зедоа скалпот на Евертон

Слободен печат

ВИДЕО: Јувентус не може да победи без Роналдо, Интер убедлив против Сасуоло

Слободен печат

Спортски великани кои си заминаа оваа година, од Коби до Марадона…

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian