Скок на Стоиловска и Ѓорческа на ВТА листата

Лина Ѓорческа не се закити со трофеј во Ираклион/фото: приватна архива

Втора недела во низа Магдалена Стоилковска има подобар пласман. На денешното рангирање има и два поена повеќе и со вкупно 8 поени се наоѓа на 1244.то место или тоа значи скок од 68 позиции. Со скокот од 33 позиции од преходната недела Стоилковска на последните две рангирања има подобрувања за 101 позиција.

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа пак има скок од осум места и сега се наоѓа на 218.то место. Има три поени повеќе во однос на претходната недела или 335.

Во конкуренција на двојки Ѓорческа е во ТОП 300 и се наоѓа на 299.то место со 256 поени, подобар пласман за четири места од претходната недела, додека откако забележа поени на три турнири во конкуренција на двојки Стоилковска доби право да биде рангирана и со 6 поени се наоѓа на 1474.то место.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот