Склучен договор од 228 милиони денари: Пет општини ќе добијат нови градинки

Договор за изградба на пет градинки, денеска со Министерството за труд и социјална политика потпишаа општините Крива Паланка, Ѓорче Петров, Струмица, Ресен и Боговиње, со вкупна сума од 228 милиони денари.

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, која со градоначалниците го потпиша договорот, рече дека Владата поставила цел да го зголеми за 50 проценти опфатот на деца во предучилишно образование или да се постигнат 50 проценти од вкупниот број на деца во нашата држава да бидат вклучени во предучилишното образование за четири години.

– Јас сум сигурна дека тоа ќе го постигнеме затоа што ентузијазмот кај градоначалниците, локалните самоуправи, Министерството, Владата и премиерот е навистина големо. Сметаме дека со вистинска инвестиција кај децата на најмала возраст можеме да постигнеме најмногу и најмногу да го унапредиме нашето општество затоа што тие деца кои се вклучени во предучилишно образование постигнуваат подобри резултати во основно и во средно образование, но понатаму стануваат попродуктивни граѓани што директно треба да ја движат економијата на нашата држава, истакна Царовска.

Прочитајте и...  Истражување на EY: Франција водечка европска дестинација за нови странски инвестиции

Министерката потсети дека во август беа потпишани договори со општините Кавадарци, Неготино, Кочани и Кисела Вода и дека тие веќе се тендерирани како набавки за изградба на детски градинки кои, според неа, ќе бидат изградени наредната година.

– На листата имаме дополнителни општини коишто треба да ги исчистат своите проекти за да може да склучиме дополнителни договори и со нив и наредната година ќе има нов јавен повик. Секако сето ова е со поддршка на Светската банка, рече Царовска.

Струмичкиот градоначалник Коста Јаневски, кој е еден од денешните потписници на договорот за изградба на градинка, рече дека овој проект од исклучителна важност Општина Струмица бидејќи со капацитетите за оваа најмлада категорија на сограѓани долго време наназад, општината имала проблеми.

Прочитајте и...  Бремените се ослободени од работа и затоа не им треба боледување

– Редовно со години наназад дозволувавме поголем број дечиња во капацитетите што ги имавме и тоа беше еден проблем кој е сериозен за нас и тешко решлив и зависеше од разбирањето на централната власт, истакна Јаневски.

Прочитај повеќе

Поднесена кривична пријава против разрешениот реис Сулејман Реџепи

Слободен печат

Мрачна прогноза на СЗО: Коронавирусот стигнува повторно на есен

Слободен печат

Димитров ја поздрави лидерската улога на Франција за заживување на европската агенда

Слободен печат

САД распишаа награда од три милиони долари за апсење на пропагандистот на ИД

МИА Агенција

Голема потрага по нацистичко богатство: Во Полска скриено злато вредно 1,25 милијарди фунти

Слободен печат

Осуденикот Нинџа ја шокираше јавноста- ослабе до непрепознатливост (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Полицијата го приведе на испрашување премиерот на Федерацијата БиХ

Слободен печат

Во Велика Британија нови 377 смртни случаи од ковид-19 за 24 часа

Слободен печат

И Бил Клинтон го посетувал „Островот на оргиите“: Поранешен соработник на Епстајн тврди дека познати личности доаѓале

Слободен печат

Судир на мигранти во БиХ, двајца убиени, повеќе повредени

Слободен печат

Муцунски: За одредување датум за избори потребен е целосен консензус

Слободен печат

ЕП истражување: Жителите на пет земји најмногу пријавиле финансиски проблеми за време на пандемијата

МИА Агенција