Скандинавското дерби и припадна на Норвешка

Во второто дерби на ЕП, Унгарија ја изненади Словенија која го доживеа првиот пораз.

Светскиот вицешампион Норвешка останува со максимален ефект на Европското првенство и по петтиот натпревар. Последна жртва на Норвежаните беше Шведска која во рамките на групата 2 од втората фаза е совладана со 23:20.

Норвежаните беа подобар тим во текот на целиот натпревар, уште во првото полувреме дојдоа до предност од четири голови (12:8), за во второто полувреме рутински да ја одржуваат таа разлика.

Најефикасен во редовите на Норвешка беше Сагосен со седум гола, додека кај Шведска најпрецизен беше Лукас Пелассо пет погодоци.

Во второто дерби, Унгарија со 29:28 ја совлада Словенија и остана во игра за освојување на второто место кое носи пласман во полуфиналето. Банхиди беше најпрецизен кај Унгарците со девет постигнати голови, а Големец постигна седум гола за Словенија.

Прочитајте и...  Федерер откри што ќе прави во пензија

Селекцијата на Исланд со 28:25 беше поуспешна од Португалија.

Прочитај повеќе

Смешен момент на натпреварот Македонија ЃП-Академија Пандев! (ВИДЕО)

Слободен печат

Сега Лацио го брка Јуве, Пандев се врати и обезбеди пенал! (ВИДЕО)

Слободен печат

Таеквондо: Трајковски „златен“ во Словенија, Релиќ со бронза од Шведска

Слободен печат

Што треба да направи Милан за да го задржи Ибрахимовиќ?

Слободен печат

Проблеми за Реал: Без Азар против Сити и Барса!? (ФОТО)

Слободен печат

Интервју со Весна Витанова: Мора да се ценат сите аспекти – добриот голман е половина од резултатот!

Остави Коментар

4 × три =

Прочитај повеќе

Коронавирусот одложи три натпревари во Серија А!

Слободен печат

Фјури го нокаутираше Вајлдер за титулата светски шампион (ВИДЕО)

Слободен печат

Тодоров пред дуелот со Русија: Една загубена битка, не значи и загубена војна!

Слободен печат

Барди и Леванте ги симнаа „кралевите“ од тронот (ВИДЕО)

Слободен печат

Јокиќ чита книги за коњи, а ние победуваме

Слободен печат

Милан испушти победа, Роналдо 11. натпревар по ред ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Слободен печат