СКАНДАЛОЗНО Не седат во самоизолација и заразуваат нови луѓе со Ковид-19

Со непочитување на изолацијата заразените со коронавирус заразуваат нови луѓе, рече во одговор на прашање на ,,Слободен печат” министерот за здравство Венко Филипче.

Прашањето се однесуваше на тоа дека постојано Министерството за здравство тврди дека новозаразените се од истите семејства и од истите кластери, а сепак се заразуваат нови и нови луѓе. Како ова се случува, доколку пациентите со коронавирус седат во изолација?

-Со непочитување на изолацијата. А контролата се прави преку Државниот санитарен и здравствен инспекторат. ДСЗИ на ден или два ги контролира овие пациенти и оттуката констатацијата врз основа на увидот е дека има прекршување на тоа решение за изолација. Државниот санитарен и здравствен инспекторат кој ги издава решенијата е практично одговорен и за контрола на процесот. Врз основа на овој увид кој што е направен вчера известено е МВР за соодветни казни – рече Филипче.

Прочитајте и...  Партиите го кажаа своето, сега ќе зборуваат гласачите

Граѓани со решение за самоизолација се шетаат надвор и затоа министерот Филипче побара МВР да е поажурно и да врши поголема контрола и да ги санкционира тие што не ги прекршуваат мерките.

– Пак ќе воведеме рестрикции на некое место, согласно бројот на новодијагностицирани ако епидемиолошката состојба тоа го наложи. Врз основа на новодијагностицираните и анализата дали биле претходни контакти мислењето е дека ова е една варијација во однос на бројката и дека нема да биде тренд. Затоа не се носи таква одлука. Проверката покажа дека тие веќе биле познати контакти. И затоа ставаме акцент на почитување на мерката за самоизолација. Сега нема одлука за воведување вакви мерки но интензивно ќе пратиме и за време на викендот и на почетокот на следната недела после што ќе се носат евентуално такви одлуки – додаде министерот.

Прочитајте и...  Димитров и Царовска возеа велосипеди низ Скопје: Возиме сите напред кон ЕУ, таму каде што припаѓаме (ФОТО+ВИДЕО)

Во Тетово е констатирано дека не се почитува самоизолацијата и сите изречени мерки, носењето маски и дистанцата. Во Штип вработените во конфекции биле превезувани со автобуси во кои имало преголема гужва, а внатре се возеле вработени во сите локални конфекции. Во една конфекција во Штип има 17 заболени и 70 контакти што се во изолација.

Филипче рече дека пациентите не кажуваат со кого биле во контакт, даваат лажни адреси и не може да им се достави решение на самоизолација. Во Сарај, Чаир Гази баба Бутел и Аеродром има најголема концентрација овие денови на новозаболени и тоа зашто не се почитуваат мерките на самоизолација.

Прочитај повеќе

Мицкоски: Заврши времето на политичари елитисти, ние ќе ги засукаме ракавите и ќе ја обновиме Македонија

Слободен печат

Мендух Тачи: Македонците ќе бидат обврзани да прифатат дводомен парламент и не правам договор со ДУИ

Слободен печат

Најмалку две жртви при уривање на зграда во Лагос

Слободен печат

Мандатот на Еулекс продолжен за една година

Слободен печат

Заев: Имаме земја призната од светот, ВМРО-ДПМНЕ може да учи од нас што е патриотизам

Слободен печат

Експлозија на бомба во Авганистан, загинаа шест цивили

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Касами од Тетово: Во наредните четири години ќе се доближиме до ЕУ

Слободен печат

Шахпаска од Велес: На 15 јули одиме напред по патот на напредокот

Слободен печат

ЗНМ, ССНМ и СЕММ ги осудуваат законите упатени кон новинарката Милевска

Слободен печат

Заврши протестот во Нови Сад, во Белград засега мирни демонстрации

Слободен печат

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

Слободен печат

ТРАГЕДИЈА: 28-годишно момче се удави во езерото „Младост“

Слободен печат