Скандалозна хуманитарна измама: Жена со лажни слики и податоци барала 800.000 евра

Ова требаше да биде топла човечка приказна за германско момче со хрватско потекло и тешка дијагноза на кого му требаат донации за спасувачка операција во САД, а се претвори во откривање на меѓународна измама, на која наседна и британската војвотка од Јорк.

Извесна Миа, 36-годишна германска фризерка, како што се претставила, била контактирана од новинар од списокот Јутарњи на почетокот на минатата недела. Таа кажала дека живеат во Германија, но дека имаат хрватско потекло од страната на нејзиниот сопруг. За жал, единствена која го зборувала хрватскиот јазик била бабата на сопругот, која починала одамна.

Миа Дебељак отворила профил на страната за донации GoFundMe , истакнувајќи дека нејзиниот син Лукас кој има 6 години има мали шанси да преживее, доколку не оди на операција која чини 800.000 евра. За Лукас кажува дека е роден со половина срце и дека мора да замине на операција во САД. Дополнително истакнува дека ситуацијата му се влошува, а тоа го потврдува и доктор Јохан Трони од болницата Хелиос во Кил.

Прочитајте и...  НБА легенда предизвика хаос во Сплит, пристигна со јахта вредна 150 милиони долари

Сепак случајот се разоткрива откако мајката објавува слика од друго дете кое ја имало оваа дијагноза и кое имало операција во 2014 година, Новинарката која работи на оваа приказна дознава и дека не постои доктор по тоа име и дека конкретната болница во Кил не работи со кардиоваскуларни заболувања. На крајот Миа ги брише сите профили и од сумата која ја барала, успеала да собере само 1.770 евра.

Прочитај повеќе

ВРИЈАТ социјалните мрежи: Панчо од ДНК од Охрид порача „Лепотици, не секој газ е наменет за танга по плажа“ (ФОТО)

Слободен печат.

Бијонсе во соработка со Дизни сними раскошен визуелен албум (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Кога и колку да пиете вода, за организмот да ви функционира совршено

Слободен печат

Тијана Дапчевиќ без влакна на јазикот: Нема потреба да се додаваат нови вируси во општеството, и овој што го имаме е сосема доволен

Слободен печат

Хороскоп за 3 август: Раковите ќе флертуваат со колега, пред Скорпиите дилема

Слободен печат

Виц на денот – Сирење

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Рита Ора топлес на Ибица: Пејачката ужива во летото!

Слободен Печат

Дали некои луѓе имаат заштита од коронавирусот?

Слободен Печат

Мачка го украде вниманието од моделите и прошета по модната писта (ВИДЕО)

Слободен Печат

Темната страна на писателот на книгата „Алиса во земјата на чудата“, кое било девојчето Алис и зошто ја фотографирал гола?

Слободен Печат

Пет причини зошто да ги јадете семките од лубеница кои се исклучително добри за вашето здравје!

Слободен Печат

Преубавата принцеза која го променила најконзервативното кралство, отворила училишта и болници, а луѓето ја гледале како филмска ѕвезда

Слободен печат