Скандалот во Англија доби епилог: Премиер лигата донесе одлука

фото: EPA-EFE/NEIL HALL

Дерби натпреварот од седмото коло од фудбалската Премиер лига меѓу Тотенхем и Ливерпул донесе многу драма. Покрај тежината на мечот, причина за ова се и контроверзните судиски одлуки.

Здружението на судии и официјални лица на Премиер лигата потврди дека Ливерпул е оштетен на овој натпревар.

Потсетуваме, на овој тим му беше поништен гол, кој беше регуларен, по интервенција на судијата од ВАР собата.

Еден ден подоцна, судијата кој беше во ВАР-собата, Дарен Ингланд, беше отстранет од списокот за следниот меч што требаше да го суди, меѓу Нотингем форест и Брентфорд. Ингланд требаше да биде четврти судија на овој натпревар.

Помошник на Ингланд во ВАР-собата на мечот во Лондон беше Ден Кук, кој требаше да биде асистент во ВАР-собата на мечот меѓу Фулам и Челси, исто така е остранет од листата на судии на тој меч.

ВИДЕО | Хет-трик на Воткинс, Астон Вила со „шестка“ за Брајтон

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот