СКАНДАЛ ВО ХРВАТСКА: Дипломат на Фејсбук шири расистички ставови, ги навредува мигрантите и ЛГБТ заедницата (ФОТО)

Хрватското Министерство за надворешни работи и европски прашања во петокот „остро се одгради“ од расистички погледи објавени на социјалните медиуми од вработена во министерството, Елизабета Маџаревиќ, која работи во хрватската амбасада во Берлин од почетокот на оваа година, пренесува „Index.hr“.

– Со оглед на сериозните индикации за нарушување на прописите што ја регулираат работата на Канцеларијата за надворешни работи на Република Хрватска, како и на Законот за државните службеници, вработениот веднаш беше повикан во Министерството за надворешни и европски прашања, каде, без одложување, ќе се утврдат сите факти поврзани со гореспоменатите најави – се вели во соопштението.

По утврдувањето на фактите, Министерството „ќе преземе соодветни мерки пропишани со Законот за надворешни работи и Законот за државни службеници – се вели во соопштението на Министерството.

Прочитајте и...  Шекеринска: Граѓаните денес се еднакви со најмоќните во НАТО и со отворено добредојде во ЕУ

Според „Index.hr“, првата секретарка на хрватската амбасада во Берлин, Елизабета Маџаревиќ, на својот Фејсбук профил шири расистички погледи, пишува за „Бела Европа“ и како само таква Европа е „чиста“, ширејќи анти-имигрански тези и ги напаѓа правата на ЛГБТ заедницата.

– Чиста и автентична Европа. Само бели Европејци како што беше пред само 30 години во цела Европа. Ова треба да биде добра реклама за одмор. Човек би помислил дека веќе не е можно, но за среќа е“, напиша таа со фотографии од хрватското крајбрежје.

Маџаревиќ исто така има објавено статии на повеќе интернет портали низ годините со што ги напаѓаат мигрантите и бегалците како закана за христијанска Европа и ја критикуваше Истанбулската конвенција, хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ и германската канцеларка Ангела Меркел.

Прочитајте и...  Воведени три нови типови инсулин кои не се од паралелен увоз

Прочитај повеќе

НСДП до граѓаните: Излезете на 15 јули и учествувајте во носењето на големата одлука да продолжиме напред

МИА Агенција

Лајачак: Дијалогот Белград-Приштина е вратен на вистинскиот пат

МИА Агенција

Заев во Конче: На 15 јули гласајте за повеќе пари за земјоделците, за поголема грижа за сите

МИА Агенција

Папата Франциск повреден од одлуката на Турција Аја Софија да стане џамија

МИА Агенција

Јанушев: Доаѓаат најдобрите четири години во историјата на државата

МИА Агенција

Италијански инфектолог тврди дека епидемијата во Италија завршила

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ахмети: Првиот премиер Албанец во Македонија ќе се избере тука во Собранието

МИА Агенција

Воведени три нови типови инсулин кои не се од паралелен увоз

МИА Агенција

Ѓукановиќ: Односите со Белград не се добри

МИА Агенција

Николоска: На 15 јули ти одлучуваш, избери иднина

МИА Агенција

Во Индија рекорден пораст на новозаразени со коронавирусот

МИА Агенција

Отец Партениј хиротонисан за нов епископ на МПЦ-ОА

МИА Агенција