Скандал во Евролигата: Грчки кошаркар суспендиран на две години

Фото: Screenshot

Грчкиот кошаркар Константинос Митоглу кој настапуваше за повеќе тимови од Евролигата, падна на допинг-тестот направен пред една година, а денес во грчките медиуми е објавено дека е суспендиран на две и пол години.

Во телото на Митоглу по направените тестови во телото му биле пронајдени траги од супстанца која е помеѓу забранетите за користење.

За се што му се случува, кошаркарот ја обвини докторката која го убедила дека апчињата се дозволени.

„Мојата докторка ме убеди дека таблетите од Русија многу ќе ми помонгат. Ми даде чист серум и ми зборуваше дека тоа ќе ми го прочисти телото. Освен лекувањето на повредата и зголемувањето на физичките способности, третманот имаше за цел да ми го зголеми и либидото. Дефинитивно таа ми го уништи животот“, изјави Гркот.

Митоглу од 2017 до 2021 година настапуваше за Панатинаикос за последната сезона во досегашната кариера да ја помине во Олимпија од Милано. Гркот има право на жалба до спортскиот суд на ФИБА.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот