23 C
Скопје

Скандал во Баварија: Извршен претрес во канцеларијата на ЦСУ и поранешниот министер за правда Саутер во врска со аферата „маски”

Властите во Баварија денеска извршија претрес во канцеларијата на Христијанско-социјалната унија на Баварија (ЦСУ) и поранешниот министер за правда на Баварија, Алфред Саутер, како дел од истрагата против демохристијанските политичари, осомничени за набавка на заштитни маски.

Обвинителството во Минхен соопшти дека извршило претрес во десет згради во Минхен и областа Швабен.

Дневниот весник „Аугсбургер алгемајне” објави дека станува збор за предмети поврзани со  Саутер.

Пред неколку дена, Саутер објави дека како адвокат склучил договор помеѓу компанија од сојузната покраина Хесен, која се занимава со набавка на заштитна опрема во борбата против пандемијата на коронавирусот и баварското Министерство за здравство.

При склучувањето на договорот, како што се наведува, во „милионска сума”, компанијата на осомничениот претставник на Nueselain добила провизија во износ од 660.000 евра за услуги за посредување, пренесува списанието „Шпигел”.

Водечките политичари, вклучително и претседателот Франк-Валтер Штајнмаер, најостро го осудија збогатувањето на пратениците преку бизниси поврзани со пандемијата. 

Поврзани вести

Европска агенда на премиерот Заев – Работни посети на Брисел, Мадрид и Атина

Слободен печат

Мицкоски: Бараме датум и преговори со ЕУ веднаш

Во Израел има помалку од 1.000 активни случаи на заразени со Ковид-19

МИА Агенција

Денеска се регистрирани 135 нови случаи на Ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО| Менкиноски: Фамозната белешка на АНБ не е доказ во постапката против Јордан Камчев

ВИДЕО| Најмалку 40 мртви меѓу кои и деца во напад на училиште во Авганистан

Горан Наумовски

Остави Коментар