Скандал во Баерн, играчите бегаат од тренерот

Баерн Минхен минатиот викенд ја освои 29 . титула во Бундес лигата и на момент беа ставени на страна несогласувања помеѓу поголем дел од фудбалерите и тренерот Нико Ковач.
Но откако заврши сезоната, според угледниот германски весник „Билд“, фудбалерите на Баерн Минхен одржале состанок без присуство на тренерот. На состанокот присуствувале сите фудбалери, дури и повредените за кои сезоната заврши предвреме.

„Шефовите на Баерн молчат за иднината на Нико Ковач, ниту самите фудбалери не знаат како ќе се одвиваат работите со тренерот. За да не ја загрозат целта, триумф и во Купот на Германија, тие сами преземаа иницијатива. Минатата среда, веднаш по завршувањето на тренингот, „лидерите“ во соблекувалната одржаа интерен состанок на кој присуствуваа и повредените играчи, но ги немаше тренерот и неговите помошници. Пред играчите излегоа, Рибери, Левандовски, Рафиња и Таиго и итно повикаа на единство во тимот. Не е важно дали разговараа за тренерот, за тактиката или меѓусебните проблеми“, пишува „Билд“.

Прочитајте и...  И Кристијано Роналдо во „клубот“ на милијардери

Во германските медиуми, Нико Ковач и неговата иднина во Баерн Минхен, е редовна тема. Според нив, се водфи тивка војна помеѓу двајцата најмоќни луѓе во баварскиот тим, претседателот Карл-Хајнц Румениге кој сака смена на тренерот и директорот Ули Хенес кој се залага Ковач да остане на „Алијанц“ Арената и следната сезона.
Исто така, Ковач во текот на сезоната имаше несогласувања со неколку играчи, напаѓачот Роберт Левандовски, Франк Рибери, Арјен Робен, Тиаго и Матс Хумелс, но и покрај тоа, Баерн Минхен ја освои титулата.

Прочитај повеќе

Неверојатна донација на Мајкл Џордан: 100 милиони долари во борбата против расизмот

Слободен печат

Реал тргна по потписот со Камавинга

Слободен печат

На секој чекор луксуз, погледнете го домот Флојд Мејведер (ВИДЕО)

Слободен печат

Српски одбојкарски репрезентативец позитивен на корона

Слободен печат

Ливерпул извиси за Вернер и социјалните мрежи збудалеа со шегите на нивна сметка

Слободен печат

Расистичките коментари на сопругата му донесоа отказ на Катаи

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вујовиќ од Загреб си замина поради – круши и цреши

Слободен печат

Премиер лигата ќе размисли дали да ја блокира продажбата на Њукасл

Слободен печат

Барселона го загуби трпението: Последна понуда за Лаутаро

Слободен печат

Попович, Џентри, Карлајл, Дантони… нема да смеат да ги водат екипите во продолжение од сезоната

Слободен печат

Можев да бидам како Меси и Роналдо, ама не сакав

Слободен печат

Конте има супер играчи, но и најлоши резерви во Серија А

Слободен печат