Скандал на првата пленарна седница во Европарламентот: Британски и полски пратеници се свртеа со грб при интонирање на химната – Слободен печат
ВестиПланета

Скандал на првата пленарна седница во Европарламентот: Британски и полски пратеници се свртеа со грб при интонирање на химната

Ова се случува пред продолжението на средбата на лидерите на Европската унија за распределба на клучните позиции во институциите во Брисел.

Уште на самиот почеток од првата пленарна седница на новиот Европарлемнт во Стразбург бил забележан скандал, кога за време на интонирање на химната на Унијата, полски и британски европратеници се свртеле со грб, додека нивните колеги не станале.

Ова се случува пред продолжението на средбата на лидерите на Европската унија за распределба на клучните позиции во институциите во Брисел.

Ако денеска се изнајде компромис, идниот претседател на Евроспката комисија може да биде утврден уште во четврток во Стразбур.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close