СКАНДАЛ: „Лукаку и 10 банани“, за Италијанците ништо чудно? (ВИДЕО)

Расизмот е сеуште огромен проблем на Апенините и Италијанците очигледно не можат да најдат решение како ова зло да исчезне не само од спортот, туку и воопшто од самото општество.

Еден срамотен коментар на италијански фудбалски аналитичар, белгискиот напаѓач Ромелу Лукаку е најновата „жртва“ на расистички навреди.

Навивачите на Каљари расистички го навредуваа фудбалерот, а очигледно тоа во Италија и да не е толку чудно…

Еден срамотен коментар имаше италијанскиот фудбалски аналитичар Лучиано Пасирано кој беше гостин на една телевизија. Тој го оправдува расисичкиот испад на навивачите на Каљари и рече дека тоа е единствениот начин да се запре Лукаку.

Прочитајте и...  Де Брујне: Осум милиони се бакшиш во Англија

Лукаку дојде летово од Манчестер јунајтед како големо засилување на „Џузепе Меаца“. „Неро-аѕурите“ имаат одличен старт во Серија А со три максимални победи на врвот, а Лукаку досега двапати се запиша во листата на стрелците.

twitter.com/inter

– Ако одите „еден на еден“ со него, тој вас едноставно ќе ве „убие“. Единствениот начин да го запрете Лукаку е секако да му фрлите 10 банани да ги изеде – рече Пасирани.

Директорот на телевизијата „ТопКалчо24“, Фабио Равенаци, се извини пред јавноста поради таквата расистичка изјава и порача дека тој никогаш повеќе нема да биде гостин во некоја емисија на оваа ТВ.

– Пасарини има 80 години и тоа што зборуваше за Лукаку беше расистички. Таквите изјави не можат да се толерираат и тој никогаш повеќе нема да биде наш гостин – коментираше Равенаци.

Прочитајте и...  Брзи лекции во Дубаи: Дали Ѓоковиќ го игра најдобриот тенис во кариерата!? (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

ЛЕ: Јунајтед со „петарда“ за Бриж, ФК Копенхаген го шокираше Селтик! (ВИДЕО)

Коминовски Фидан

Доколку сте типувале на Вулверхемптон, подобро НЕ ГЛЕДАЈТЕ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Никако да запрат поразите на МЗТ во АБА2 лигата

Крај во Лига Европа за Ристовски и Спортинг Лисабон! (ВИДЕО)

Слободен печат

Брзи лекции во Дубаи: Дали Ѓоковиќ го игра најдобриот тенис во кариерата!? (ВИДЕО)

Слободен печат

Брајтвајт: Две години бев во инвалидска количка, а сега играм за Барселона!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Алексиќ постигна ЕВРОГОЛ: Голманот на Спортинг не знаеше што се случува! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ сигурен на тронот барем до „Индијан Велс“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонија во вториот шешир, преку потешкиот пат до СП 2021

Слободен печат

Дали коронавирусот ќе го одложи и традиционалното „Ел Класико“?

Слободен печат

Вернер ги одби Јунајтед и Барса, го чекаат Ливерпул и Клоп!? (ФОТО)

Слободен печат

Доколку не го елиминира Лион, Сари ќе лета од Јувентус, а место него доаѓа добро познато име

Слободен печат