Ситуацијата со пожарите во Австралија станува КРИТИЧНА: Очајни семејства со МЛЕКО И СОК ОД ПОРТОКАЛ го гасат огнот

Очајните семејства во Квинсленд, каде во изминатиов период избувнаа над 50 пожари, во недостаток на вода, се обидуваат да го изгаснат огнот со секоја течност која ја имаат во фрижидер.

Пожарите и натаму беснеат во оваа австралиска држава, а врелото и суво време не ветува олеснување на ситуацијата.

Десетици куќи се уништени во областите околу Јепун, во централен Квинсленд. Стотици луѓе биле принудени да ги напуштат домовите во зафрлените шумски подрачја и да побараат засолниште во релативно побезбеден град на брегот.

Некои, меѓутоа, останале дома до последен момент, користејќи се што им било на располагање за да го изгаснат огнот.

Џон Мекграт, кој имал фарма за крокодили во Јепун, изјавил дека овие пожари го потсетуваат на оние во Канбери, во 2003 година, кога биле уништени 550 домови.

– На полноќ разговарав со еден добар пријател, кој остана без струја и го гаснеше огнот со кофа. Целиот предел околу неговата куќа е изгорен – рекол тој.

Прочитајте и...  Заев ја обвини опозицијата за лаги и негативна кампања: ВМРО-ДПМНЕ ќе остане во опозиција за да си ја обнови партијата

– Слушнав и дека некои луѓе се обидуваат да го изгаснат огнорт со млеко, сок од портокали и со која било течност која ќе им се најде во нивниот фрижидер. Тие се очајни – додал тој.

Многу луѓе погодени од страшните пожари биле принудени да се спакуваат и да побегнат само за да си го спасат животот.

Кенгури, змии и други животни биле евакуирани од зоолошката градина во Кубери Парк, иако на спасувачите им останало малку време да ги спасат кенгурите.

Опаснсот од пожари во Австралија постои упте и во местата Корабол, Бунгундара, Меривеј и Лејк Мери, каде 53 противпожарни екипи и 11 авиони се борат со огнената стихија.

Прочитај повеќе

Заев: Очекувам победа и стабилна коалиција

МИА агенција

Раперот Кање Вест шокира: Јас се кандидирам за претседател на САД (ФОТО)

Слободен печат

Патот до пеколот е поплочен со скриени камери

Бајден: Америка има можност да го искорени системскиот расизам (ВИДЕО)

Слободен печат

Спасовски: Создадени се услови за напредок со цел повисоки плати и пензии

Слободен печат

Лагард: Пандемијата на коронавирусот длабоко ќе ја промени светската економија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филипче: Клиниката за пластична и реконструктивна хирургија е целосно реновирана (ФОТО)

Слободен печат

Најнеизвесните избори досега: Хрватска денеска ќе гласа за новиот парламентарен состав

Слободен печат

СЗО ги прекинува испитувањата: Хидроксихлорокин не ја намалува смртноста од коронавирусот

Слободен печат

Партиите продолжуваат да ги презентираат изборните понуди на средби со граѓани

МИА агенција

СЗО: Рекордно дневно зголемување на бројот на новозаразени – Нови 212.326 случаи на коронавирус

Слободен печат

Вкупниот број на активни случаи изнесува 3.611, Чаир со најмногу заразени

Слободен печат