„Ситуацијата се искомплицира“: Контроверзниот Џордан Питерсон се заразил со корона во Србија!

Контроверзниот канадски психолог, професор и автор Џордан Питерсон се заразил со ковид-19, открива неговата ќерка Микаила за британските медиуми, а пренесе National post.

„Ќе биде подобро, но ова е дефинитвно чекор назад и е навистина несреќна ситуација…навистина е катастрофа“, вели Микаила Питерсон.

Џордан Питерсон се стекна со проминентност откако протестираше против Bill C-16 (Закон за изменување и дополнување на родовиот идентитет во канадскиот акт за човекови права и Кривичниот законик). Исто така, тој има голема публика на јутјуб, каде се пласираат видеа од неговите универзитетски предавања, а светската јавност го препознава и по бестселерот “12 Rules for Life” (12 правила за живот).

Питерсон се повлече од јавноста претходно годинава, откако патуваше во Русија за да побара третман за лечење од зависност на бензодијазепини, тип на лекарства кои се издаваат на рецепт за третирање на анскиозност и несоница, најчести брендови се Валиум, Ативан и Занакс. Неговата ќерка соопшти дека ги користел за да третира автоимуна болест и анксиозност.

Прочитајте и...  Николовски: Не можам да ја сфатам опседнатоста на Заеви со мене

Откако Питерсон ја напуштил државата за третманите, Микаила Питерсон за National Post изјави дека нејзиниот татко бил во медицински индуцирана кома бидеќи руските лекари имале „смелост за тоа, да направат детокс на човечкото тело од бензодијазепини“.

Микаила Питерсон вели дека татко и се заразил со Ковид-19 во српска болница, каде се опоравувал од рускиот третман, но во меѓувреме развил и симптоми на пневмонија.

„Тој беше заштиен и го ставија на буквално се’… Не знам дали тоа беше потребно, бидејќи немаше силни симптоми, туку само млака температура, не ни кашлаше….“ вели Микаила и истакнува „И сега сме неколку чекори наназад во неговото лекување. Ситуацијата се искомплицира, животот едноставно не е добар – работите не се „океј“ во моментов“.

Прочитајте и...  Путин предложен за Нобелова награда за мир - Кремљ: Ако ја добие наградата тоа е одлично, но не го номиниравме ние

Прочитај повеќе

Две починати лица, 152 нови пациенти и 126 оздравени од ковид-19 во земјава за изминатото деноноќие

Слободен печат

Холштајн: Сакаме првата Меѓувладина конференција да се одржи за време на германското претседателство со ЕУ

Слободен печат

Хрватска останува на словенечката листа на епидемиолошки небезбедни дестинации

Слободен печат

ПОЛИЦИСКА БРУТАЛНОСТ НА ДЕЛО: Тројца полицијаци претепаа Роми во Битола (ВИДЕО)

В.Т.

ЕУ бара решителна борба против ковид-19 во вториот бран за да се избегне реприза на првиот

Слободен печат

Мицотакис со видео-порака до граѓаните: Целосен карантин не е опција

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Прилеп ситуацијата со ковид-19 сериозна, неопходна е монтажната болница

Слободен печат

Банкарските сметки на Навални се замрзнати

Слободен печат

Љубов преку балкон во време на корона: Тие се Ромео и Јулија на 21 век

Слободен печат

Спасовски: Нема толеранција за говорот на омраза, мора добро да се превенира

Слободен печат

Скопје ќе стане центар за борба против лажни вести на јужното крило на НАТО

Лука Андреев

Мирен протест на учениците и просветните работници во Атина

Слободен печат