СИТУАЦИЈАТА ОКОЛУ ИРАН СЕ ВЛОШУВА: Америка повлекува свои луѓе од Иран поради тензии со Техеран – Слободен печат
ВестиПланета

СИТУАЦИЈАТА ОКОЛУ ИРАН СЕ ВЛОШУВА: Америка повлекува свои луѓе од Иран поради тензии со Техеран

Предупредувањето е објавено на вебсајтот на амбасадата.

Американската амбасада во Ирак соопшти денеска дека Стејт Департментот побарал целиот персонал кој не е неопходен, веднаш да ја напушти земјата поради растот на тензиите со Иран.

Предупредувањето е објавено на вебсајтот на амбасадата.

Минатата недела Вашингтон објави дека во регионот забележал нова и итна закана од Иран и сила која делува во негово име, како и тоа дека заканата е вперена кон Американците и американските интереси.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close