Сити пред нови „проблеми“: Три гиганти во трка за Гвардиола!

Како што пишува британскиот „Индепендент“, „граѓаните“ би можеле да бидат казнети и во Англија, со одземање на премиерлигашки бодови.

После веста дека Манчестер сити доби забрана за настап во УЕФА натпреварувањата на две години, веднаш започнаа шпекулациите дека менаџерот Пеп Гвардиола би можел да го напушти клубот.

Титулата е „загубена“ во Премиер лигата, а и веќе се разгледуваат правилата за тоа кој би ги заменил „граѓаните“ во Лигата на шампионите, уште од претходно се шпекулираше заминување на шпанскиот стратег од „Етихад“.

Клубот секако најави жалба, но ваквата казна би можела да биде само почеток на проблемите за Манчестер сити.

Манчестер сити со соопштение: УЕФА те тужи, УЕФА ти суди!

Како што пишува британскиот „Индепендент“, „граѓаните“ би можеле да бидат казнети и во Англија. Според нивните извори, челниците на Премеир лигата веќе разговараат за можно одземање на бодови на Сити.

Прочитајте и...  Фоњини на чуден начин го опиша Ѓоковиќ: Го нарекуваме пластичниот човек

Но, долгорочно тоа би било помал проблем – по казната на УЕФА. Веднаш се појави прашањето за иднината на овој клуб, односно статусот на менаџерот Пеп Гвардиола.

Како нови можни дестинации на Шпанецот се одвојуваат Јувентус, ПСЖ и Баерн Минхен.

Јуве со Маурицио Сари сезонава во Серија А не бележи најдобри резултати и можно е во овој случај Интер или Лацио да ја прекине доминацијата на „Старата дама“. ПСЖ веќе години наназад не може да блесне во Европа, а Баерн Минхен кој веќе има соработувано со Гвардиола во минатото, во последните две години не е така доминантен, иако се врати како лидер во Бундеслигата.

Многу работи во блиска иднина ќе бидат уште појасни кога УЕФА ќе донесе конечна одлука после жалбата на Манчестер сити.

Прочитајте и...  Нови проблеми за Меси, ќе го пропушти „Ел Класико“?!

Прочитај повеќе

МЗТ Скопје го демолира бугарски Левски

Слободен печат

Моќен старт на сезоната во Бундеслигата, Баерн со осумка го почести Шалке (ВИДЕО)

Слободен печат

Леви уште еднаш покажа дека е мајстор за преговори, овој пат го надмудри Реал Мадрид

Слободен печат

Надал и Лајовиќ ги помешаа пешкирите : Се надевам дека си негативен

Слободен печат

Надал лесно го скрши отпорот на Лајовиќ за пласман во четвртфиналето

Слободен печат

Левандовски обвинет за затајување данок

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Револуционерна одлука на ФИФА, фудбалерите ќе може да ги менуваат репрезентациите

Слободен печат

Елмас во новата сезона со нов број, ја „лапна“ седумката на Каљехон

Слободен печат

Српската пресметка во Рим му припадна на Ѓоковиќ

Слободен печат

МВП наградата во НБА повторно во рацете на Адетокумпо

Слободен печат

Моментот кој навивачите на Ливерпул го чекаа цело лето (ВИДЕО)

Слободен печат

Барселона има димајант од половина милијарда евра, одигра два натпревари и ги полуде навивачите (ВИДЕО)

Слободен печат