Сити и Ливерпул во трка за потписот со Влаховиќ

Влаховиќ сезонава е најдобар играч на Фиорентина со што го привлече вниманието на англските гиганти/фото: EPA-EFE/ETTORE GRIFFONI

Англиските премиерлигаши Ливерпул и Манчестер сити се најголеми фаворити за потписот со напаѓачот на Фиорентина, Душан Влаховиќ, пишува весникот од Фиренца, „Ла Национе“.

Влаховиќ и Фиорентина никако не можат да најдат заеднички јазик за потпишување на нов договор бидејќи актуелниот истекуваво 2023 година и со тоа го привлече вниманието на најголемите европски екипи бидејќи идното лето „виолетовите“ ќе мора да го продадат доколку сакаат да заработат на својот најдобар играч.

Италијанските медиуми шпекулираат дека српскиот репрезентативец ги одби сите понуди на Фиорентина за продолжување на соработката бидејќи сака да се пресели во Јувентус, наводно неговиот агент веќе имал неколку средби со челниците на „старата дама“.

Но, весникот од Фиренца, „Ла Национе“ пишува нешто друго, англиските премиерлигаши Ливерпул и Манчестер сити се фаворити за потписот со Душан Влаховиќ.

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп сака да го ангажира Влаховиќ за кого смета дека заедно со Диого Жота би биле идеалниот тандем во нападот во иднина, додека Сити сака да ја засили конкуренцијата во нападот каде засега го има само Габриел Жесус.

Се очекува англиските екипи уште во зимскиот преоден рок да се обидат да дојдат до договор со Фиорентина по што и Ливерпул и Манчестер сити се подготвени да го остават Влаховиќ да ја доигра сезоната во Фиорентина и идното лето да се пресели во Премиер лигата.

Засега е непознато колкаво обесштетување ќе бара Фиорентина за својот најдобар играч, но тоа нема да биде мало доколку се знае дека во летниот преоден рок одби 70 милиони евра од Атлетико Мадрид и од Тотенхем.
Душан Влаховиќ одлично ја започна сезоната во Серија А, на девет натпревари постигна шест гола.

Видео на денот