Сити без проблеми го совлада Свиндон во ФА купот

„Граѓаните“ и со комбиниран тим беа пресилни за Свиндон/ фото: EPA-EFE/NEIL HALL

Манчестер сити беа проблеми обезбеди пласман во 1/16 на ФА купот откако со 1:4 славеа на гостувањето кај Свиндон.

Сити настапи со комбиниран тим  но и покрај тоа забележа убедлив триумф. Резултатот беше отворен во 14. минута со голот на Бернардо Силва, а во 28 минута Габриел Жесус ја зголеми предноста на 0:2.

Во вториот дел, Илкај Гундоган погоди за 0:3 за три минути подоцна Жесус да промаши пенал.
Казната за промашувањето дојде во 78 минута кога Закарија Стефен го постигна почесниот гол за домашниот тим, а конечниот резултат го постави Кол Палмер во 82 минута.

Видео на денот