„Сите за МКЦ“: МКЦ не е уште една државна институција заборавена во времето

„Сите за МКЦ“ протестираат пред Град Скопје / Фото: Слободен печат, Драган Митрески

Со извици „Сите на МКЦ“, уметници, музичари и активисти го изразија револтот кон Град Скопје во врска смената на в.д. директорот Богоев и кратењето на буџетот за програмата за оваа година.

Како што претходно најавија, целта на овој протест е да се покаже културата и историјата на МКЦ, односно дека „МКЦ не е само уште една државна институција заборавена во времето“, МКЦ е институција што го следи развојот на уметноста, активно делува и организира настани.

Истовремено градоначалничката на Град Скопје одржа прес-конференција и изјави дека е дезинформација тоа дека буџетот на МКЦ е скратен за 90 отсто.

– Ова што е внатре во МКЦ нема врска ниту со култура, ниту со одбрана на културата. Има врска со одбрана на човек што злоупотребувал финансиски средства, ако не ви е доволно тоа што има склучено над 90 договори што ќе треба да ги оправда, вели Арсовска.

Вели дека никој не е разрешен, туку истечен е договорот. Градоначалничката побара и извинување од поранешниот директор на МКЦ во спротивно, најави тужба.

Арсовска тврди дека од касата на МКЦ биле „искеширани“ 100 000 евра, а на 90 шанкери им биле исплаќани стотици евра месечно

Програмскиот колегиум на МКЦ ги демантираше изнесените ставови на прес-конференцијата на Арсовска и велат дека истите се предмет на клевета согласно законските прописи.

– Најостро ги демантираме изнесувањата на прес конференцијата кои содржат тешки инсинуации, неосновани обвинувања и податоци, како и непоткрепени информации целосно извадени од контекст.

Истите тие се предмет на клевета согласно законските прописи и нивна цел е целосно нарушување на интегритетот на институцијата и вработените кои се предмет на овие обвинувања, се вели во соопштението.

За таа цел, свикаа итна прес-конференција во Младински културен центар в петок во 10 часот.

ВИДЕО | Маргарита Арсова, програмски раководител во МКЦ: Да кажеме „стоп“ на политиката во културата и животот на младите во Македонија

Директорот на МКЦ со детективски способности: Нови брави за старата документација

„Сите за МКЦ“: Над 1000 граѓани изразија незадоволство и потпишаа петиција

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот