Сите таргетирани од УБК ги слушал Мијалков

Сашо Трајковски, сведок во процесот на „Таргет Тврдина” на СЈО на денешното рочиште откри како дознал дека бизнисменот Велија Рамкоски бил прислушкуван, а исто така и група новинари.

За сите прислушкувани со судска или без судска наредба директен пристап според сведокот имал компјутерот од канцеларијата на екс-директорот на УБК, обвинетиот Сашо Мијалков.

– Имаше технички дефект во опремата „Најс“. Бев повикан да интервенирам. Видов на листингот код со име „Лијаве”. Кога го активирав тој таргет, соговорникот на таргетираниот рече „Добар ден, Рамкоски”. Така дознав дека таргет е Велија Рамкоски – рече сведокот Трајковски.

Запрашан од Мијалков како тоа од 20.000 таргети баш овој најдовте да го кажете денес, сведокот изјави дека за тој таргет денеска прво му текнало. Тврдењето на Мијалков за 20.000 таргети ја разбранува судската сала, на што на таа бројка реагираа од судскиот совет и од СЈО.

Прочитајте и...  Поднесено обвинение за точење алкохолни пијалоци на дете

Сведокот, инаку вработен во УБК, рече дека кодираните имиња на новинарите кои ги слушала УБК биле имиња со измешани слогови. Мијалков го праша сведокот зошто при вакви проблеми во системот не ги употребувал броевите наменети за тестирање? Сведокот Трајковски рече дека така немало да открие дека нелегално се прислушува.

Тогаш Мијалков го праша зошто не пријавил кога дознал дека нелегално се прислушува? Сведокот пак рече дека не се осмелил да пријави кај него. Тој појасни дека нелегалните таргети кои биле ставени под „важно“, оделе во компјутерот во неговата канцеларија.

Прочитај повеќе

Девојче од Косово пријавено за исчезнато во Скопје

Слободен печат

Поднесено обвинение за точење алкохолни пијалоци на дете

МИА Агенција

Тетово: Од нелегални продавачи одземени 489 килограми тутун и 415 кутии цигари

МИА Агенција

Криумчари на мигранти се осудени и протерани од државата откако ја признаа вината

Слободен печат

Турска државјанка во притвор за обид за убиство во Гостивар

Слободен печат

Турски државјанин пронајден прободен со нож на излез од Гостивар, приведена девојка за обид за убиство

Слободен печат

Остави Коментар

15 − единаесет =

Прочитај повеќе

ВО ТЕК ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА ВО САРАЈ: Полицијата заплени 1,3 тони кокаин

Слободен печат

Тетовец со години ја земал пензијата од својата почината мајка, не знаел дека треба да пријави смрт

Слободен печат

Пронајдени пет мигранти во товарно возило, кривична пријава за возачот

Слободен печат

Обљубено 15-годишно девојче во Скопје

Слободен печат

Кривична за охриѓанец за поседување амфетамин, МДМА и марихуана

Слободен печат

Обвинителен акт за неготинец за разбојништво

МИА Агенција