ВестиПланета

Сите свети предмети од Нотр Дам се спасени, меѓу нив и венецот од трње на Исус Христос

Добрата вест е дека реликвиите не се во опасност.

Париската противпожарна служба не е сигурна дека ќе успее да го спречи ширењето на пожарот кој вечерва ја зафати катедралата Нотр Дам во Париз. Од огнот веќе се урна едната кула и дел од покривот на Богородичината црква.

– Не е сигурно дека ќе успееме да спречиме ширење на огнот кон северната камбанарија. Ако таа се урне, може да се претпостави степенот на штетата, изјави генерал Жан-Клод Галет, дополнувајќи дека со стихијата се борат над 400 пожарникари.

Добрата вест е дека реликвиите не се во опасност.

– Сите свети предмети не се засегнати, тие се на безбедно место, изјави портпаролот на Нотр Дам Андре Фино.

Во 1239 година во катедралата е донесена реликвија, светиот венец од трње на Исус Христос. 

Тагови
Прикажи повеќе

Слични артикли

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close