Сите свети предмети од Нотр Дам се спасени, меѓу нив и венецот од трње на Исус Христос - Слободен печат
ВестиПланета

Сите свети предмети од Нотр Дам се спасени, меѓу нив и венецот од трње на Исус Христос

Добрата вест е дека реликвиите не се во опасност.

Париската противпожарна служба не е сигурна дека ќе успее да го спречи ширењето на пожарот кој вечерва ја зафати катедралата Нотр Дам во Париз. Од огнот веќе се урна едната кула и дел од покривот на Богородичината црква.

– Не е сигурно дека ќе успееме да спречиме ширење на огнот кон северната камбанарија. Ако таа се урне, може да се претпостави степенот на штетата, изјави генерал Жан-Клод Галет, дополнувајќи дека со стихијата се борат над 400 пожарникари.

Добрата вест е дека реликвиите не се во опасност.

– Сите свети предмети не се засегнати, тие се на безбедно место, изјави портпаролот на Нотр Дам Андре Фино.

Во 1239 година во катедралата е донесена реликвија, светиот венец од трње на Исус Христос. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Слични артикли

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close