Сите реактори од нуклеарката Фукушима ќе бидат отстранети

Правниот одбор токиската холдинг компанија за снабдување со електрична енергија (ТЕПКО), оператор на оштетената нуклеарна централа Фукушима, денеска донесе одлука да ги отстрани сите четири реактори од својата нуклеарна централа Даини. Реакторите се отстрануваат од капацитетот сместен на околу 12 километри јужно од електраната Даичи која претрпе сериозни дефекти во катастрофалниот земјотрес и цунами во регионот во март 2011 година.

Одлуката значи дека ќе се отстранат сите десет реактори во префектурата Фукушима, иако временската рамка за демонтирање на тешко оштетените реактори во централата Даичи може да се мери со децении.

Цената на проектот се очекува да биде 2,280 милијарди јуани (2,6 милијарди долари) и може да трае 40 години. Од ТЕПКО соопштија дека ќе се гради објект за складирање, каде ќе се стават 100.000 единици потрошено нуклеарно гориво од реакторот.

Прочитајте и...  Димитров денеска во Шпанија на разговори за Пристапниот протокол на НАТО

Прочитај повеќе

Загинаа две жени откако нивното возило паднало од траект во близина на Мајами (ВИДЕО)

Слободен печат

Стејт департментот го осуди протерувањето на тројца американски новинари од Кина

Слободен печат

Род Благоевиќ му се заблагодари на Трамп за помилувањето (ВИДЕО)

Слободен печат

По осум години прв комерцијален лет меѓу Дамаск и Алепо

Слободен печат

Јуратовиќ: Медиумите во Србија се под силна контрола и притисок

Слободен печат

Шекеринска за Топ тема: Со НАТО удираме печат на државноста и независноста!

Остави Коментар

оне × 4 =

Прочитај повеќе

Оставка на висок функционер на Пентагон по барање од Трамп

Слободен печат

Европската комисија ја претстави дигиталната стратегија

Слободен печат

МВР ги уапси возачите на камионот и сопственикот на магацинот каде е пронајден кокаинот

Слободен печат

Заев: Нема црна кампања, граѓаните заслужуваат да се води позитивна кампања

Слободен печат

Заев: Транспарентни сме во маркетиншкото рекламирање во сите медиуми

Слободен печат

Во оваа земја во САД 30 000 луѓе живеат во полигамијa, повеќе не е нелегално

Слободен печат