Сите нутритивни предности на морковот за убаво лице и тело

Доволно е да испиете само половина чаша сок од свежи моркови дневно, и тоа наутро, за нутритивните проблеми да ги надминете.

Морковот содржи најмногу каротин од сите останати намирници, па доколку морковот го внесете во вашата секојдневна исхрана со сигурност ќе ги почувствувате неговите позитивни влијанија. Еве и зошто:

Каротинот и убавината

Каротинот на повеќе начини добро влијае врз нашиот организам, а од каротинот настанува витаминот А кој пак е заслужен за убавата кожа, коса и нокти. Дополнително, со помош на каротинот доаѓаме и до правилна работа на црниот дроб, цревата и желудникот.

Еден морков може да биде совршен додаток во секој оброк. Но, земете предвид дека сокот од морков многу полесно се вари во организмот и затоа е најдобро така да ја внесувате оваа исклучително важна намирница.

За слабеење

Сокот од морков се препорачува во секоја диета за оние кои сакаат да ослабнат. Совршено е ако можете да ја замените вечерата со една порција на свежа салата од сезонски зеленчук и 1 сок од морков. Доколку вежбате, сокот од морков земете го задолжитено на еден час после тренингот, зашто докажано го ублажува физичкиот замор.

Прочитајте и...  Светот нема ништо да ви подари, верувајте ми - Ако сакате да имате живот, украдете го: Највредните цитати на Гијом Мисо!

Салатата од морков, супата од морков, варениот и печениот морков не само што се многу вкусни јадења туку се исклучително нискокалорични.

За прочистување на организмот

Лековитите состојки во морковите се интензивни и оттука оваа намирница е одлична за прочистување на организмот, особено ако имате проблеми со лошото варење на храната и бавниот метаболизам. Доволно е да испиете само половина чаша сок од свежи моркови дневно, и тоа наутро, за ваквите проблеми лесно да ги надминете.

Наутро за забрзување и будење на организмот

Во природниот сок од моркови може да  додадете (3-5 грама) изрендан ѓумбир. Така ќе го разбудите организмот побрзо и ќе добиете многу повеќе енергија која ви е неопходна во текот на стресниот ден. Оваа напивка го забрзува метаболизмот, а со тоа и побрзо се топат вишокот на килограми.

Прочитајте и...  Емотивно видео од најмалата ќерка на Коби Брајант: Тато секогаш ќе те сака!

Го убива лошиот здив

Нутриционистите советуваат сокот од морков да го пиете полека. Поточно, задржете од сокот во устата десет секунди, па потоа голтнете. Таквата препорака е поради тоа што морковот ги убива бактериите во устата. Доволна е само половина чаша свежо цеден сок од морков на ден за да го решите проблемот на непријатниот здив.

Прочитај повеќе

Веднаш ќе го реши вашиот проблем – Елиминирајте го лошиот здив со овој едноставен трик

Слободен печат

Ако не сте мотивирани за работа, можеби сте осамени – размислете за тоа!

Слободен печат

„Шенон не сака да бега од вистината – таа умира“ – Пријател на славната актерка откри сè за нејзината борба со ракот

Слободен печат

Топ 10 најпопуларни имиња на кучиња за различни раси и големини

Слободен печат

Како до неодоливо и сочно месо – Маринада за месо на скара со која секое залче ќе има уникатен вкус!

Слободен печат

Анџелина Џоли на 16 и 44 години: Прашува на која слика е поубава (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Том Хенкс сам го финансирал снимањето на неколку сцени од „Форест Гамп“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Трик на една мајка по кој плочките во бањата ќе ви блескаат

Слободен печат

Светот нема ништо да ви подари, верувајте ми – Ако сакате да имате живот, украдете го: Највредните цитати на Гијом Мисо!

Слободен печат

Хроно појадок: Зучини тава

Слободен печат

Хибискус: Моќна билка која го нормализира високиот притисок

Слободен печат

Хороскоп за 27 септември, недела – Не ја бркајте среќата, дозволете таа да ве пронајде

Слободен печат