СИТЕ НОМИНАЦИИ ЗА „ОСКАР“: „Џокер“ и „Ирецот“ доминираат во категориите

Денеска беа соопштени номинациите за најпрестижната награда „Оскар“. Во трката за наградата која ќе се одржи на 9 февруари во Лос Анџелес, учествува и македонскиот документарен филм „Медена земја“ и тоа во две категории – „Најдобар документарен филм“ и „Најдобар странски филм“.

Најдобра споредна женска улога

Кејти Бејтс, „Richard Jewell“
Лора Дерн, „Marriage Story
Скарлет Јохансон,  „Jojo Rabbit“
Флоренс Пју, „Little Women“
Maргот Роби, „Bombshell“

Најдобра костимографија

„The Irishman“
„Jojo Rabbit“
„Јоker“
„Little Women“
„Once Upon a time… in Hollywood“

Најдобра монтажа на звук

„Ad Astra“
„Ford V Ferrari“
„Joker“
„1917“
„Once Upon a Time… in Hollywood“

Најдобра монтажа на звучни ефекти

„Ford v Ferrari“
„Јоker“
„1917“
„Once Upon a Time…in Hollywood“
„Star Wars: The Rise of Skywalker“

Најдобра оригинална филмска музика

„Joker“
„Little Women“
„Marriage Story“
„1917“
„Star Wars: The Rise of Skywalker“

Најдобар краток анимиран филм

„Dcera“ (Daughter)
„Hair Love“
„Kitbull“
„Меmorable“
„Sister“

Прочитајте и...  Нов Зеланд го продолжи карантинот за 12 дена

Најдобар краток игран филм

„Brotherhood“
Nefta Football Club
The Neighbor’s Window
Saria
A Sister

Најдобар актер во споредна улога

Том Хенкс, „A Beautiful Day in the Neighborhood“
Ентони Хопкинс, „The Two Popes“
Ал Пачино, „The Irishman“
Џо Пешчи, „The Irishman“
Бред Пит, „Once Upon a Time… in Hollywood“

 
Најдобар документарен филм
„Аmerican Factory“
„The Cave“
„The Edge of Democracy“
„For Sama“
„Honeyland“
Најдобар краток документарец
„In the Absence“
Learning to skateboard in a warzone (if you are a girl)
Life overtakes me
St.Louis Superman“
„Walk Run Cha-Cha“
 
Најдобар странски филм
Corpus Christi, Полска
„Honeyland, Северна Македонија
„Les Miserables“, Франција
„Pain and Glory“, Шпанија
„Parasite“, Кореа
 
Најдобар продукциски дизајн
„Тhe Irishman“
„Jojo Rabbit“
„1917“
„Once Upon a Time…in Hollywood“
„Parasite“
Најдобра монтажа
„Ford V Ferrari“
„The Irishman“
„Jojo Rabbit“
„Јoker“
„Parasite“
Најдобар директор на фотографија
„The Irishman“, Родриго Прието
„Joker“, Лоренс Шер
„The Lighthouse“, Џарин Блачке
„1917“,  Роџер Дикинс
„Once Upon a Time… in Hollywood“, Роберт Ричардсон
 
Најдобри визуелни ефекти
„Avengers: Endgame“
„The Irishman“
„The Lion King“
„1917“
„Star Wars: The Rise of Skywalker“
 
Најдобра шминка и фризура
„Bombshell“
„Joker“
„Јudy“
„Мlaeficent: Mistress of Evil“
„1917“
Најдобар анимиран филм
„How To Train Your Dragon: The Hidden World“
„I Lost My Body“
„Klaus“
„Missing Link“
Toy Story 4“
 
Најдобра оригинална филмска песна
„I cant let you throw yourself away“,  „Тоy Story 4“
„(I’m Gonna) Love Me Again“, „Rocketman“
„I’m Standing With You“,  „Breakthrough“
„Into The Unknown“, „Frozen II“
„Stand Up“, „Harriet“
 
Најдобро адаптирано сценарио
„The Irishman“, Стивен Зејлијан
„Jojo Rabbit“, Таика Вајтити
„Joker“, Тод Филипс и Скот Силвер
„Little Women“, Грета Гервиг
„The Two Popes“, Ентони Мекартен
Најдобро оригинално сценарио
„Knives Out“, Рајан Џонсон
„Marriage Story“, Ноа Баумбах
„1917“, Сем Мендез и Кристи Вилсон Каринс
„Оnce Upon a Time… in Hollywood“, Квентин Тарантино
„Parasite“, Бон Џон Хо, Хан Јин Вон
 
Најдобар актер во главна улога
Антонио Бандерас, „Pain and Glory“
Леонардо ди Каприо, „Once Upon a Time… in Hollywood“
Адам Драјвер, „Marriage Story“
Хоакин Феникс, „Joker“
Џонатан Прајс, „The Two Popes“
 
Најдобра актерка во главна улога
Синтија Ериво, „Harriet“
Скарлет Јохансон, „Marriage Story“
Сирша Ронан, „Little Women“
Шарлиз Терон, „Bombshell“
Рене Зелвегер, „Judy“
Најдобар режисер
Мартин Скорсезе, „The Irishman“
Тод Филипс, „Joker“
Сем Мендез, „1917“
Квентин Тарантино, „Оnce Upon a Time… in Hollywood“
Бонг Џон Хо, „Parasite“
Најдобар филм
„Ford V Ferrari“
„The Irishman“
„Jojo Rabbit“
„Joker“
„Little Women“
„Marriage Story“
„1917“
„Once Upon a Time… in Hollywood“
„Parasite“

Прочитај повеќе

Глетка која го запира здивот: Над 300 делфини забележани во Калифорнија

Слободен печат

Иран ја осуди популарната двојка на 16 години затвор и камшикување поради објави на Инстаграм

Слободен печат

Груби: Сè уште не е постигнат договор помеѓу СДСМ и ДУИ, албанската опозиција шири лажни вести

Слободен печат

Германија ќе ја прогласи Шпанија за ризично подрачје поради коронавирусот

Слободен печат

Матоши: Не се укинуваат тестовите за македонските граѓани при влез во Косово

Миа Агенција

Пандемијата го крена рејтингот на Болсонаро

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Наумовска: Очекуваме дека рокот за отпочнување на учебната година ќе биде пролонгиран

Слободен печат

Шасивари: Доделувањето на мандатот е нов политички преседан, Пендаровски доби функција која ја има само Макрон

Слободен печат

Протест во Скопје против поскапувањето на струјата: Не смееме да го дозволиме овој удар на нашиот грб!

Слободен печат

Радев: Ако има оставки и предвремени избори може да се зборува за промена на Уставот на Бугарија и иднината

Слободен печат

Протест пред седиштето на ЕВН во Гостивар

Слободен печат

Убиство што ја потресе Америка: Момче застрелало 5-годишно дете кое си играло покрај неговиот двор (ВИДЕО)

Слободен печат