Сите навиваат за Бојко Борисов, тој не сака да биде премиер

Бојко Борисов, лидер на ГЕРБ/Фото: EPA-EFE/VASSIL DONEV

За нас секоја победа е важна! Првиот е прв, вториот е втор, третиот е трет. На овој натпревар има ред. За нас е од особена важност да се врати поддршката за поголемите градови како Варна, Видин, Пазарџик, Шумен, Добрич, Русе – градови каде што победуваме. Во Софија освојуваме 9 окрузи, изјави Томислав Дончев од ГЕРБ на првата официјална прес-конференција на партијата на Бојко Борисов по изборите на 9 јуни.

Лидерот Бојко Борисов нема да се кандидира за премиер, туку само ќе има влада со премиер од ГЕРБ.

-Првиот мандат е единствениот во кој може да се формира влада. Другиот излез се изборите во септември. Втор, трет, четврти мандат не може да биде успешен, тоа треба да го знаат колегите од другите партии. Премиерот, министерот за надворешни работи, министерот за одбрана ќе бидат на ГЕРБ како победник на изборите, рече Борисов.

Борисов ќе испрати преговарачки тим од Теменујка Петкова, Раја Назарјан и Деница Сачева, а во понеделник ќе бидат поканети лидерите на другите политички сили во Народното собрание.

Според него, победата на партијата во гласањето е дефинитивна.

-Не е време за фалење и егоцентричност, ниту за пресметка меѓу институциите, туку за државнички одлуки. Мора да има разбирање меѓу парламентот и владата за заедничките национални прашања. Ултимативно зборување и удирање во гради, налутените и дезертерите – ова не е време за нив. Светот е во војна и се соочува со голема војна доколку светските политичари не најдат начин да го смират светот преку дипломатија. Време е за мудри мажи и жени, истакна тој.

Инаку, лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов денеска го слави својот роденден, наполни 65 години.

Бугарските аналитичари по победата на коалицијата ГЕРБ-СДС на изборите на 9 јуни прогнозираа дека новата бугарска влада ќе ја предводи Борисов.

Политикологот Наталија Киселова рече и дека по изборите ГЕРБ-СДС се во понеповолна положба, а сеништето што ги плаши сите на политичката сцена е идниот политички проект на бугарскиот претседател Румен Радев.

Проф. Киселова го посочи почетокот на ноември како можен датум за нови предвремени избори.

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот