Сите го прогласија за луд кога предупреди дека силен земјотрес ќе ја погоди Албанија

Лидерката на третата по големина политичка партија во Албанија, опозициското Социјалистичко движење за интеграција(ЛСИ), Моника Круемади задржувајќи се на состојбата по катастрофалниот земјотрес од 26 ноември,ја спомна изјавата на претседателот Илир Мета, во која предупреди дека Албанија ќе ја погоди земјотрес.

Гостувајќи во емисијата „Опен” на Топ чанел телевизија, Круемади рече дека шефот на државата (кој е нејзин сопруг) го најавил земјотрсот, но, тогаш рекле дека е луд.

Таа додаде дека „Рама не вели залудно дека Мета ја има гатачката на филџан дома”, иронизирајќи ги изјавите на премиерот Еди Рама, кој и го даде тој епитет.

-Велеа претседателот е луд што предупреди на земјотрес. Залудно не вели Рама дека Мета дома ја има гатачката на филџан. Еве гатачката предвиде. Но, никој не го послуша претседателот, туку рекоа дека полудел, рече Кируемади.

Прочитајте и...  Кичево: Четворица новозаразени и шестмина оздравени од Ковид-19

За потсетување, Мета кон крајот јули предупреди дека апокалиптичен земјотрес ќе го погоди Балканот. Мета во функција на претседатаел на Нацоналниот совет за безбедност упати писмо до албанскиот премиер Еди Рама, вицепремиерот Ерион Браче и министерката за одбрана Олта Џачка.

Побара информации од релевантните институции за тој природен феномен, врз основа на изјави на грчкиот сеизмолог Акис Целентис, искажувајќи подготвеност да го свика Националниот совет за безбедност.

„Сеизмологот Целентис предупредува за апокалиптичен земјотрес што се очекува да го погоди Балканот, што може да биде 30 пати помоќен од оној што го погоди атинскиот регион пред неколку дена. Поради нејзините сеизмички карактеристики, нашата земја е една од најризичните земји во Европа. Затоа Албанија е загрозена од тој природен феномен”,стоеше во писмото од Мета.

Прочитајте и...  Џафери за утре најави седница за избор на претседател на Собранието

Експресно му одговори министерката за одбрана Олта Џачка,порачувајќи му дека земјотреси не се предвидуваат.

-Предвидувањето земјотрес е надвор од можностите на науката, а за тоа се консултирав и со Институтот за геолошки науки, енергија, вода и животна средина (ИГЕУМ). Дополнително, грчкиот сеизмолог Акис Целентис ја демантираше лажната вест,што беше причина за вашата загрженост, стоеше меѓу другото во одговорот на министерката.

Во врска со мерките за справување природни непогоди, Џачка наведе дека Владата и Министерството за одбрана се „поподготвени од било кога во изминатите 30 години, да се справат со вонредни состојби”,додавајќи дека „начинот на кој се справивме со земјотресот во Корча се најзначајните докази за сериозноста на нашата подготвеност”

Сепак катастрофален земјотрес Албанија ја погоди утрото на 26 минатиот месец, кој однесе над 50 човечки животи,со стотици беа повредени а предзвика и огромна материјална штета.

Прочитајте и...  Кинеските лекари предупредуваат: Се заканува нов вирус посмртоносен од Ковид-19

Прочитај повеќе

Израел осуети кибер напад врз одбранбената индустрија

Слободен печат

Страотни сцени од Минск: Полицијата пука во народот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака белоруската полиција ги понижува уапсените: Крвави и помодрени, принудени да се одречат од кревање револуција (ВИДЕО)

Слободен печат

Русија планира месечно да произведе по 5 милиони вакцини против ковид-19, по цена од 10 долари за 2 дози

Слободен печат

Ангеловска демантира дека подигнала штеден депозит од Еуростандард банка по информацијата дека ќе ја изгуби лиценцата за работа

Слободен печат

Кина реагира за врските на САД со Тајван: Тие што си играат со оган, ќе се изгорат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најмалку 800 луѓе во светот починаа поради дезинформации за Ковид-19

Слободен печат

Од девојче кое поради црната боја на кожата никој не го дружел, до историска кандидатура за потпретседател на САД

Слободен печат

Костовски: Двојна игра на НБ, ако беа решени да не затворат, тоа требаше да го направат уште пред една година

Слободен печат

Екстремистите го зазедоа клучното пристаниште во Мозамбик

Слободен печат

Се бара исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Нина Ангеловска ги извадила парите од Еуростандард банка пред затворање?

Слободен печат