Сите ги имаме дома – 3 работи кои ја бркаат позитивната енергија од домот

Фенг шуи е древна вештина за живеењето и уредувањето на просторот. Според фенг шуи, одредени работи го блокираат напливот на позитивна енергија во нашиот дом и живот, а ја задржуваат негативната енергија во просторот.

Во продолжение, погледнете што не треба да чувате во домот доколку сакате да останете позитивни и ведри.

Овенато цвеќе

Билките симболизираат раст и напредок, па затоа е пожелно да имате неколку растенија во домот. Меѓутоа, доколку некоја од вашите билки започнала да овенува, треба веднаш да ја исфрлите од домот бидејќи таа ќе го забави напредокот и ќе влијае на вашата стагнација во секој животен план.

Неупотребливи предмети

Собирањето на непотребни и нефункционални предмети само ја таложи негативната енергија во вашиот дом. Според фенг шуи, просторот во кој живеете треба да биде растоварен од беспотребни работи и негативни вибрации.

Прочитајте и...  Зборови за Кљок од Сани: Неговата фризерница ќе остане синоним за авангарда

Подароци кои не ги сакате

Иако подарокот секогаш со себе носи добра намера, секој од нас барем еднаш во животот добил нешто што не му е потребно. Од благодарност кон личноста која ни купила подарок, често го чуваме подарокот, а тоа негативно се одразува на нашата енергија и нашиот мир. Според фенг шуи, таквите подароци не треба да се наоѓаат во нашиот животен простор.

Прочитај повеќе

Трикот на Клои Кардашијан за постигнување совршен задник! (ФОТО)

Слободен Печат

Ретко објавува ваква фотографија: Погледнете зошто Анастасија Ражнатовиќ доби стотици комплименти! (ФОТО)

Васко Спасоски

Музичката икона Шер и на 74-годишна возраст изгледа како млада девојка: Сите знаеа дека ќе стане позната! (ФОТО)

Слободен Печат

Атрактивната Вики го сруши интернетот со снимка на која „виси“ од зграда: Сега позираше скроз гола! (ФОТО)

Васко Спасоски

Соседите сигурно уживаат: Хајди Клум дома се сонча гола! (ФОТО)

Васко Спасоски

Прво бараше да им се помогне на музичарите, а сега купи автомобил од 50.000 евра: Неда Украден се поднови со нов „ѕвер“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Моден камелеон: Сите стилски трансформации на Шарлиз Терон! (ФОТО)

Слободен Печат

Васил Тупурковски во „Еден на Еден“: Пријателите мислат дека Тито ми ги остави мене пурите! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Сопругата на Хју Џекмен беше исмејувана поради насловната страница на познатиот австралиски магазин! (ФОТО)

Слободен Печат

„Така ми се заблагодари“: Сценаристот на „Ниски старсти“ по 28 години призна дека спиел со Шерон Стоун! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ален Исламовиќ станува политичар за да ги реши проблемите со мигрантите

Слободен печат

Цел свет ги гледа овие видеа: Ги собира бројките од часовникот и добива неверојатен број, секогаш истиот! (ВИДЕО)

Слободен печат