Сите ги имаме дома – 3 работи кои ја бркаат позитивната енергија од домот – Слободен печат
МагазинСемејство

Сите ги имаме дома – 3 работи кои ја бркаат позитивната енергија од домот

Погледнете што не треба да чувате во домот доколку сакате да останете позитивни и ведри.

Фенг шуи е древна вештина за живеењето и уредувањето на просторот. Според фенг шуи, одредени работи го блокираат напливот на позитивна енергија во нашиот дом и живот, а ја задржуваат негативната енергија во просторот.

Во продолжение, погледнете што не треба да чувате во домот доколку сакате да останете позитивни и ведри.

Овенато цвеќе

Билките симболизираат раст и напредок, па затоа е пожелно да имате неколку растенија во домот. Меѓутоа, доколку некоја од вашите билки започнала да овенува, треба веднаш да ја исфрлите од домот бидејќи таа ќе го забави напредокот и ќе влијае на вашата стагнација во секој животен план.

Неупотребливи предмети

Собирањето на непотребни и нефункционални предмети само ја таложи негативната енергија во вашиот дом. Според фенг шуи, просторот во кој живеете треба да биде растоварен од беспотребни работи и негативни вибрации.

Подароци кои не ги сакате

Иако подарокот секогаш со себе носи добра намера, секој од нас барем еднаш во животот добил нешто што не му е потребно. Од благодарност кон личноста која ни купила подарок, често го чуваме подарокот, а тоа негативно се одразува на нашата енергија и нашиот мир. Според фенг шуи, таквите подароци не треба да се наоѓаат во нашиот животен простор.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close